Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dražba Zbytku noci od Toyen nezklamala

Česko

Obraz Zbytek noci od malířky Toyen při včerejší pražské aukci o dvě stě tisíc korun navýšil vyvolávací cenu 13 milionů. Jedná se o sedmé nejdráže prodané dílo na českých aukcích.

Významné plátno, označované vzletně jako „esence surrealismu“ namalovala Toyen (vlastním jménem Marie Čermínová, 1902-1980) v roce 1934. Tento olej je odborníky hodnocen jako mimořádné dílo, z jehož surrealistického motivu - valících se očí -vytěžila Toyen maximum.

Plátno, které má silné výtvarné napětí a podmanivou atmosféru, pochází z významné české rodinné sbírky. Původní majitel, lounský lékař, jej údajně vybíral s pomocí Konstantina Biebla přímo v autorčině ateliéru. Obraz byl vystaven v roce 1935 na výstavě surrealistické skupiny v budově SVU Mánes a pak ještě dvakrát po druhé světové válce. Na velkou výstavu Toyen pořádanou Galerií hlavního města Prahy v roce 2000 jej však rodina již nepůjčila. Podle Martina Kodla, jehož aukční galerie obraz dražila, je důležitý také fakt, že dílo bylo koupeno do velmi vzácné a vkusně koncipované soukromé české sbírky. Je tedy naděje, že by mohlo být v budoucnu na některou z významných expozic zapůjčeno.

Včerejší společný aukční den Galerie Kodl a Aukční síně Vltavín opět dokázal, že investic do umění se ekonomická krize zatím nedotkla, spíše naopak. Například Krajina v Braníku od Františka Muziky vyšplhala z vyvolávací ceny 3,9 milionů na 4,3 milionů korun, což je v případě tohoto malíře dosavadní rekord. Obraz Kytice Václava Špály rovněž překvapil, když vyvolávací cenu 500 tisíc korun navýšil na 1,7 milionů. Do dražby bylo nabídnuto 430 uměleckých děl, mezi dalšími nabízenými autory byli například Olbram Zoubek, Václav Boštík, Jiří Anderle či Kamil Lhoták.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!