Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Drážďany táhli neonacisté

Česko

Demonstrací v centru města se zúčastnili i Češi – jak na straně extremistů, tak mezi antifašisty

DRÁŽĎANY „Když to jednou povolili, tak je to v pořádku, ne?“ komentoval asi padesátiletý muž z Drážďan sobotní obří demonstraci neonacistů v centru města. Do ulic vyšlo na šest tisíc sympatizantů hnutí, jehož předáci tvrdí, že největšími oběťmi druhé světové války byli Němci.

Využívají k tomu smutného výročí bombardování Drážďan letadly spojeneckých armád, při němž před 64 lety zahynulo asi 25 tisíc lidí. Neonacisté se při té příležitosti sjíždějí do Drážďan už deset let a každý rok jich přibývá.

Nejde přitom jen o Němce. Drážďanskými ulicemi pochodují extremisté i z dalších zemí Evropy, včetně České republiky. Ondřej Cakl, který monitoruje aktivity českých pravicových extremistů, řekl serveru iDnes, že v davu poznal neonacisty z Národního odporu.

„Myslím, že je dobře, že tu demonstrují,“ řekla žena, která zpravodaji časopisu Der Stern přiznala jen to, že je z Drážďan. O důvodech, proč demonstraci schvaluje, už nechtěla mluvit. Není žádným tajemstvím, že extremisté mají zdaleka nejvíc sympatizantů právě tady, ve východní části Německa, nebo ještě přesněji v Sasku. Mezi účastníky sobotní demonstrace proto nechyběli Holger Apfel a Udo Voigt, šéfové Národně demokratické strany (NPD), která otevřeně brojí proti přistěhovalcům a kterou před čtyřmi lety katapultoval do Spolkového sněmu právě volební úspěch v Sasku. A co vlastně tvrdí? V sobotu znovu opakovali to, co hlásí už deset let – Drážďany byly „nevinnou kulturní metropolí Evropy“ a při bombardování zde zahynuly „stovky tisíc“ civilistů.

Aby zarazilo šíření takových a podobných mýtů, nechalo město už před pěti lety svolat komisi historiků, jejímž úkolem bylo jednou provždy objasnit, k čemu na konci války došlo. Z jejich zprávy vyplývá, že při bombardování nepřišly o život stovky tisíc lidí, ale asi 25 tisíc.

A mýtus o nevinné „Florencii na Labi“, jak o Drážďanech mluví v souvislosti s bombardováním extremisté?Město pochopitelně nebylo státem ve státě – i odsud byly deportovány tisíce Židů do koncentračních táborů a právě tady se prý mimo jiné plánovalo ruské tažení.

„Rozšafní chlapíci“ v kabátech Neonacisté se na svůj pochod vydali v sobotu kolem třetí odpoledne. Do Drážďan vedle nich přicestovalo i na deset tisíc antifašistů, kteří se jim v jejich pochodu městem snažili zabránit. I mezi nimi byli podle serveru iDnes.cz Češi.

Policie zabránila srážkám antifašistů s extremisty tím, že oba průvody vedla jinými částmi města. Nasadila za tím účelem ve městě i obrněné transportéry, buldozery a vrtulník. K potyčkám tak došlo jen mezi demonstranty a policisty. Extremisté postavili do čela svého průvodu dvojici žen, jejichž obličeje zakrývaly šály. Společně nesly smuteční věnec. Většina neonacistů byla navlečená v hnědých nebo černých kabátech (hnědé košile nosívali členové nacistické strany NSDAP, černá barva pak patřila jednotkám SS). „Od rozšafných chlapíků v dlouhých kabátech a kloboucích přes rodinky v hnědých bundách až po podezřelé týpky v černém,“ popsal průvod zpravodaj časopisu Der Spiegel.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...