Pátek 21. února 2020svátek má Lenka 5 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Dražší než loni. Zemanova oslava pro příznivce stála přes půl milionu korun

Koncert pro své příznivce uspořádal Miloš Zeman ve Španělském sále na Pražském... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Koncert pro své příznivce uspořádal Miloš Zeman ve Španělském sále na Pražském... | foto: Twitter mluvčího Pražského hradu.

PRAHA Slavnostní koncert k příležitosti znovuzvolení Miloše Zemana prezidentem republiky vyšel daňové poplatníky na více než půl milionu korun. Správa Pražského hradu, která akci organizovala, zaplatila nejvíce za občerstvení zhruba tisícovky hostů. Podle mluvčího hlavy státu Jiřího Ovčáčka je částka odpovídající, podobná těm v uplynulých letech. Loni Hrad zaplatil o zhruba 40 tisíc méně.

Koncertu, jenž se uskutečnil 14. března ve Španělském sále Pražského hradu, se zúčastnilo přibližně tisíc Zemanových přátel a podporovatelů. Nechyběli například neúspěšní kandidáti na prezidenta Petr Hannig a Jiří Hynek, někdejší ministr zahraničí Jan Kavan, policejní prezident Tomáš Tuhý nebo bývalý šéfka Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková. V průběhu večera se na pódiu v roli interpretů vystřídali Daniel Hůlka, Michal David, Václav Neckář či Helena Vondráčková,

Server Lidovky.cz na základě zákona o svobodném přístupu k informacím zjistil, že uspořádání této oslavy Zemanovy obhajoby prezidentského křesla přišlo Správu Pražského hradu na zhruba 550 tisíc korun. Nejnákladnější položku představoval raut v prostorech Rudolfovy galerie, Rothmayerova sálu a Nové galerie, který stál 391 tisíc korun. Něco málo přes 113 tisíc zaplatil Hrad za osvětlení a ozvučení koncertu. Nápoje a služby moderátora vyšly dohromady na 30 tisíc.

Slavnostní koncert pro přátele Miloše Zemana stál Správu Pražského hradu přes...

Slavnostní koncert pro přátele Miloše Zemana stál Správu Pražského hradu přes půl milionu korun.

Sečteno, podtrženo, celkem jde o 534 tisíc korun. Suma ovšem ještě nezahrnuje poplatek Ochrannému svazu autorskému, jenž bude podle Hradu znám až později. V minulém roce, kdy se koncert konal na stejném místě též, to bylo necelých 12 tisíc korun. Umělci vystoupili před Zemanem zadarmo.

Koncert pro příznivce Miloše Zemana na Pražském hradě: vystoupil i Michal David.
Koncert pro příznivce Miloše Zemana na Pražském hradě: vystoupila i Helena...

„Pořádání výše specifikovaného koncertu je zahrnuto v rozpočtu Správy Pražského hradu, mezi jejíž úkoly (…) patří mimo jiné pořádání a organizování kulturní činnosti v areálu Pražského hradu,“ odůvodnil serveru Lidovky.cz Ivo Velíšek, šéf Správy Pražského hradu.

„Pár přátel stačí mít“

Podle prezidentského mluvčího Jiřího Ovčáčka je více než půl milionu korun za děkovnou party pro příznivce Miloše Zemana odpovídající. „Jde o podobnou částku jako v uplynulých letech,“ napsal serveru Lidovky.cz. Už dříve se přitom nechal slyšet, že prezident republiky má právo na pořádání společenských akcí na Hradě.

Za dobu, během níž Miloš Zeman zastává pozici hlavy státu, uspořádal v areálu Pražského hradu již řadu slavnostních akcí. Koncerty při příležitosti připomenutí jeho inaugurace organizuje ve Španělském sále pro své stoupence každoročně již od svého prvního funkčního období.

Koncert pro své příznivce uspořádal Miloš Zeman ve Španělském sále na Pražském...

Daniel Hůlka byl jedním z hudebníků, kteří vystoupili ve Španělském sále Pražského hradu během Zemanova slavnostního koncertu.

Finanční náklady spojené s jejich konáním Hrad v minulosti tajil, za což byl hojně kritizován. Vloni, kdy se akce konala pod názvem „Můj čtvrtý rok s vámi“, šlo o necelých 509 tisíc korun. V roce 2016 stálo setkání 485 tisíc korun. Počet účastníků této události každý rok mírně roste.

Vedle vystoupení zmiňovaných hudebníků zahrála v průběhu večera také hudba Hradní stráže a Policie České republiky. Program zakončila píseň Michala Davida „Pár přátel stačí mít“.

Robert Sattler

Autor

Robert Sattlerrobert.sattler@lidovky.czČlánky
Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!