Čtvrtek 26. ledna 2023, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dražší než loni. Zemanova oslava pro příznivce stála přes půl milionu korun

Česko

  15:46
PRAHA - Slavnostní koncert k příležitosti znovuzvolení Miloše Zemana prezidentem republiky vyšel daňové poplatníky na více než půl milionu korun. Správa Pražského hradu, která akci organizovala, zaplatila nejvíce za občerstvení zhruba tisícovky hostů. Podle mluvčího hlavy státu Jiřího Ovčáčka je částka odpovídající, podobná těm v uplynulých letech. Loni Hrad zaplatil o zhruba 40 tisíc méně.

Koncert pro své příznivce uspořádal Miloš Zeman ve Španělském sále na Pražském hradě. Na začátku měl prezident proslov. foto: Twitter mluvčího Pražského hradu.

Koncertu, jenž se uskutečnil 14. března ve Španělském sále Pražského hradu, se zúčastnilo přibližně tisíc Zemanových přátel a podporovatelů. Nechyběli například neúspěšní kandidáti na prezidenta Petr Hannig a Jiří Hynek, někdejší ministr zahraničí Jan Kavan, policejní prezident Tomáš Tuhý nebo bývalý šéfka Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková. V průběhu večera se na pódiu v roli interpretů vystřídali Daniel Hůlka, Michal David, Václav Neckář či Helena Vondráčková,

Budoucnost je na pět let naše, řekl příznivcům na Hradě Zeman. Zazpívali mu Vondráčková s Davidem

Server Lidovky.cz na základě zákona o svobodném přístupu k informacím zjistil, že uspořádání této oslavy Zemanovy obhajoby prezidentského křesla přišlo Správu Pražského hradu na zhruba 550 tisíc korun. Nejnákladnější položku představoval raut v prostorech Rudolfovy galerie, Rothmayerova sálu a Nové galerie, který stál 391 tisíc korun. Něco málo přes 113 tisíc zaplatil Hrad za osvětlení a ozvučení koncertu. Nápoje a služby moderátora vyšly dohromady na 30 tisíc.

Slavnostní koncert pro přátele Miloše Zemana stál Správu Pražského hradu přes půl milionu korun.

Sečteno, podtrženo, celkem jde o 534 tisíc korun. Suma ovšem ještě nezahrnuje poplatek Ochrannému svazu autorskému, jenž bude podle Hradu znám až později. V minulém roce, kdy se koncert konal na stejném místě též, to bylo necelých 12 tisíc korun. Umělci vystoupili před Zemanem zadarmo.

Koncert pro příznivce Miloše Zemana na Pražském hradě: vystoupil i Michal David.
Koncert pro příznivce Miloše Zemana na Pražském hradě: vystoupila i Helena...

„Pořádání výše specifikovaného koncertu je zahrnuto v rozpočtu Správy Pražského hradu, mezi jejíž úkoly (…) patří mimo jiné pořádání a organizování kulturní činnosti v areálu Pražského hradu,“ odůvodnil serveru Lidovky.cz Ivo Velíšek, šéf Správy Pražského hradu.

„Pár přátel stačí mít“

Podle prezidentského mluvčího Jiřího Ovčáčka je více než půl milionu korun za děkovnou party pro příznivce Miloše Zemana odpovídající. „Jde o podobnou částku jako v uplynulých letech,“ napsal serveru Lidovky.cz. Už dříve se přitom nechal slyšet, že prezident republiky má právo na pořádání společenských akcí na Hradě.

Za dobu, během níž Miloš Zeman zastává pozici hlavy státu, uspořádal v areálu Pražského hradu již řadu slavnostních akcí. Koncerty při příležitosti připomenutí jeho inaugurace organizuje ve Španělském sále pro své stoupence každoročně již od svého prvního funkčního období.

Daniel Hůlka byl jedním z hudebníků, kteří vystoupili ve Španělském sále Pražského hradu během Zemanova slavnostního koncertu.

Finanční náklady spojené s jejich konáním Hrad v minulosti tajil, za což byl hojně kritizován. Vloni, kdy se akce konala pod názvem „Můj čtvrtý rok s vámi“, šlo o necelých 509 tisíc korun. V roce 2016 stálo setkání 485 tisíc korun. Počet účastníků této události každý rok mírně roste.

Vedle vystoupení zmiňovaných hudebníků zahrála v průběhu večera také hudba Hradní stráže a Policie České republiky. Program zakončila píseň Michala Davida „Pár přátel stačí mít“.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat