26. září 2017 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Lustrování kvůli vzhledu? Policie zvažuje změnu metodiky při kontrolách

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 206Diskuse
Ivan Bartoš, předseda České pirátské strany | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ivan Bartoš, předseda České pirátské strany | foto: MAFRA

PRAHA Nedávné lustrování šéfa Pirátů Ivana Bartoše může změnit policejní postupy. Dredatý politik v souvislosti s kontrolou, která podle jeho tvrzení proběhla jen kvůli jeho vizáži, totiž nezůstal jen u trestního oznámení. S oddělením metodiky inspekce bezpečnostních sborů začal Bartoš řešit, jak by měli být policisté proškoleni.

Konflikt mezi předsedou České pirátské strany Ivanem Bartošem a pražskou policejní hlídkou z konce července bude mít nejspíše dohru. Policisté totiž na konci července kontrolovali Bartoše, podle jeho tvrzení, pouze na základě jeho vzhledu. Šéf Pirátů nosí výrazné dredy. Policie jeho verzi odmítla.

Šéf strany podnikl první kroky

Bartošovi měla policie pod pohrůžkou násilí také zakázat, aby si průběh kontroly natočil na mobilní telefon. Nakonec politika nechala podstoupit i test na drogy. „Nenechám to být. Myslím si, že ten policista hrubě a zcela bezdůvodně překročil svou pravomoc,“ uvedl již krátce po incidentu pro server Lidovky.cz předseda České pirátské strany s tím, že kvůli úpravě vlasů mívá často problémy. 

Zemák 2.0 (banner).

„Mám tak pět incidentů do roka, ale žádný nebyl takhle drsný,“ přiblížil své zkušenosti s policií. Podle něj prý policie podléhá stereotypu, že netradičně vypadající lidé mají větší sklony k trestné činnosti.

„Podal jsem trestní oznámení. Všechny věci byly předány Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS),“ řekl v krátkosti serveru Lidovky.cz Bartoš.

Inspekce se případem sice teprve zabývá, v současné chvíli už ale může vyloučit, že by se policejní hlídka dopustila více než kázeňského pochybení. „Ve vámi dotazované věci nebylo zjištěno podezření ze spáchání trestného činu a věc byla z důvodů možného kázeňského pochybení předána do působnosti Odboru vnitřní kontroly Policie České republiky,“ popsala dosavadní výsledky šetření incidentu mluvčí GIBS Radka Sandorová.

Předseda Pirátské strany Ivan Bartoš (vlevo) zahájil 7. září v Praze předvolební kampaň pro volby do Poslanecké sněmovny.
Ivan Bartoš, volební kampaň.

Policejní prezidium, které se případu též věnuje, zatím záležitost nijak nekomentovalo. Případ byl ovšem postoupen i k dalším útvarům inspekce bezpečnostních sborů. „Současně se podáním zabývá pracoviště metodiky a prevence GIBS. Do ukončení analýzy není možné předjímat závěry. O výsledcích a případně přijatých opatřeních bude oznamovatel informován v zákonné lhůtě,“ sdělila dále mluvčí inspekce.

Tvrzení proti tvrzení

Bartoš je k závěrům ovšem poměrně skeptický. „Předpokládám, že půjde o tvrzení proti tvrzení,“ řekl poklesle. Přesto mu nejde primárně o potrestání údajně chybujících policistů. „Podle mě nejsou policisté obecně dostatečně proškoleni. Řešíme to tedy pragmaticky. Od začátku to nemá náboj senzace, případ má sloužit hlavně k nápravě,“ řekl Bartoš a dodal, že se kvůli jeho při s policisty před nedávnem sešel s nejmenovaným metodikem GIBS.

„Žádal jsem, aby byl vydán metodický pokyn k tomu, jak má probíhat legitimování. Není možné, aby občan školil policistu o tom, jak to má probíhat a že má právo si sporný úkon natáčet. Na základě toho mě kontaktoval metodolog GIBS, s nímž jsem byl na neformálním setkání. Tam jsme se domluvili, že počkáme na výsledky šetření inspekce a že případné předání pokynů dalším útvarům policie zahájí až v dalším kroku,“ vysvětlil Bartoš.

Příběh jeho slovní potyčky s policejní hlídkou začal v neděli na konci července po druhé hodině odpoledne. Bartoš jel z nákupu na pražském Žižkově, když ho v protisměru minulo policejní auto. Po chvíli zaznamenal, že ten samý vůz jede za ním. Podle jeho výpovědi se na něj policejní hlídka takzvaně pověsila. Bartoš pak po pár minutách jízdy zastavil v jedné z ulic sousedících s horní částí Václavského náměstí, kde vůz zaparkovali i policisté.

Když všichni vystoupili, dvoučlenná policejní hlídka vykročila směrem k Bartošovi. „Zeptal jsem se, co jsem spáchal. Jeden ze dvou policistů mi oznámil, že to je namátková kontrola,“ popsal konflikt již dříve pro server Lidovky.cz Bartoš.

Politik chtěl následně slyšet, podle čeho si jej policie vybrala ke kontrole. „On mi řekl, že mi to řekne rovnou: na základě vzhledu,“ poznamenal. Zaskočený Bartoš reagoval tím, že si chtěl následnou kontrolu svých dokladů natočit na mobilní telefon. Policie mu ovšem záznam znemožnila pořídit. 

Jeden z policistů mu měl pořízení nahrávky zarazit výhrůžkou násilím. „Na férovku mi řekl, že po mě skočí a rozmlátí mi telefon. Když jsem se zeptal, jestli to fakt myslí vážně, tak řekl, že jasně, protože se bude cítit v ohrožení,“ přiblížil Bartoš. Druhý policista prý vše mlčky sledoval, kolegovi jeho jednání nevytknul. Když lídrovi Pirátů doklady prověřili, policisté završili kontrolu testem na drogy. Bartoš ho podstoupil. „Nepiju alkohol, žádné nelegální drogy nepožívám,“ podotkl k tomu.

  • 206Diskuse


Šárka Kabátová

Autor

Šárka Kabátovásarka.kabatova@lidovky.czČlánky


Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové
Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem řady kampaní a přednášek je především poukázat na to, že rakovina prsu může postihnout každou ženu bez ohledu na věk. Včasné nalezení nádoru značně zvyšuje šanci uzdravení.