Pátek 7. srpna 2020svátek má Lada 29 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Dříve si řidiči dávali přednost, stěžoval si soudu silniční pirát. Nedávno zemřel

Martin Novák  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martin Novák | foto: MAFRA

OLOMOUC Věděl, že může způsobit vážnou dopravní nehodu, vraždit ale nechtěl, vysvětluje soudce Štefan Škadra, proč původně nejpřísněji potrestanému silničnímu pirátovi Martinu Novákovi snížil trest o devět let na 6,5 roku. Obhajoba žádala úplné zrušení rozsudku a výměnu prvoinstančního soudce Aleše Novotného. Ten původně poslal piráta za mříže na 15,5 roku. Spor ale končí, Novák před nedávnem v osmatřiceti letech zemřel.

Obhajoba se v odvolání snažila havárii zlehčit. Novák v srpnu 2013 po hádce se čtyřčlennou posádkou transitu vytlačil dodávku na betonová svodidla. Podle advokáta ale rozhodně nechtěl nikoho zabít, jak rozhodl prvoinstanční soud. Upozornil také, že posádka druhého vozidla se k němu chovala nepřátelsky.

„Je to tím, že vývoj ve společnosti vede ke snižování úrovně chování. Tato snižující se úroveň je v maximální míře manifestována právě v silniční dopravě. Dříve si řidiči dávali přednost, nyní je tomu naopak. To, k čemu došlo, považuje odvolatel za typickou ukázku chování řidičů v dnešní době, nikoli však pokusem vraždy,“ líčí odvolací rozsudek Novákovy argumenty. Server Lidovky.cz ho získal pomocí informačního zákona a zveřejňuje ho v galerii dokumentů.

Piráta brněnský krajský soud loni v listopadu šokoval. Původně mu hrozilo 12 let za těžké ublížení na zdraví, soudce Aleš Novotný však vytlačení druhého vozu překvalifikoval na pokus o vraždu a poslal Nováka na 15,5 roku za mříže. Jeho obhájce trest označil „za příliš tvrdý až drakonický a exemplární“.

Modrá dodávka, kterou vytlačil ze silnice řidič jaguáru, havarovala.

Modrá dodávka, kterou vytlačil ze silnice řidič jaguáru, havarovala.

Z rozsudku vrchního soudu vyplývá, že se pirát snažil soudce Novotného vyšachovat: tedy v případě, že by došlo ke zrušení rozsudku a rozhodovalo se znovu, o což žádal. „Již neskýtá záruku, že by věc pro případ jejího zrušení, co odvolatel navrhuje, mohl nově nezaujatě rozhodnout,“ útočí obhajoba na soudce Novotného.

Novák dokonce požadoval, aby o něm v případě zrušení rozsudku rozhodovali jinde než v Brně. „Někteří z těchto soudců mohou mít dokonce osobní vztah se soudcem, který ve věci vystupoval jako předseda senátu,“ vysvětlil jeho obhájce.

Jeho snahy však nakonec vyšly naprázdno, odvolací soud žádné zásadní pochybení v prvoinstančním rozsudku neshledal. „Způsob provedení činu svědčí o srozumění obžalovaného s havárií motorových vozidel a se způsobením minimálně těžké újmy na zdraví většího počtu osob – více než dvou, když věděl, že ve vozidle se nacházejí nejméně čtyři osoby,“ uvádí mimo jiné soudce Škadra.

Nehoda po konfliktu

Nehoda se stala v srpnu 2013 v Žabovřeské ulici. Obžalovaný řidič jaguaru telefonoval a nereagoval na pohyb kolony ani poté, co jej na to ostatní řidiči upozornili. Následně se dostal do konfliktu s posádkou dodávky. Řidič dodávky stojící jaguar objel a mířil směrem do centra. V místě, kde se silnice rozšiřuje na dva pruhy, Novák dodávku dojel a vytlačil ji na betonová svodidla. Dva zraněné ze sedmičlenné osádky převezla sanitka do nemocnice. Řidič z místa nehody ujel, policisté Nováka dopadli po několika dnech.

Pirátovi stejně jako krajský soud přičetl, že po nehodě ujel. „Přes skutečnost, že o kolizi s předjížděným vozidlem věděl, na místě nezastavil a v jízdě pokračoval až do místa, jak měl původně v úmyslu,“ napsal.

Nováka nicméně přece jen i tak potěšil. Ačkoliv se s nižším soudem shodl na popisu okolností nehody způsobené Novákem, na klasifikaci jeho jednání ne. „Nebylo prokázáno, že obžalovaný se posuzované dopravní nehody – kriminálního činu dopustil v úmyslu jiného usmrtit, ale v úmyslu způsobit jinému těžkou újmu na zdraví,“ zní klíčová věta rozsudku olomouckého soudu.

Jinou kvalifikaci ostatně v odvolání žádal i státní zástupce, Novákův trest díky ní spadl z 15,5 na 6,5 roku. Do vězení už nicméně nenastoupí, policie oznámila, že původně nejpřísněji potrestaný silniční pirát v Česku zemřel. Média dávají jeho smrt do souvislosti s alkoholismem.

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...