Pátek 2. června 2023, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Drnovice nehrály catenaccio

Česko

PRAHA S vrcholovým fotbalem už nemá Jan Gottvald (64) nic společného. Ale míval. A tak zásadně, že se jeho příběh stal i námětem pro film. Drnovické catenaccio mělo premiéru 2. září. „Vzestup a pád drnovického fotbalového klubu jsou typické pro český fotbal, politiku a podnikání 90. let - jsou za ním nejen krásné góly, ale taky tajemní sponzoři, korupce či doping,“ představuje snímek distribuce. Sám Gottvald ve filmu nevystupuje a drnovický fotbalový zázrak, jehož byl strůjcem, vidí pochopitelně z jiného úhlu: Drnovice catenaccio nikdy nehrály.

* Ve filmu vystupuje i váš krajan z Drnovic Pavel Klvač, který coby sociolog a předseda spolku Drnka řadí drnovický fotbalový zázrak k rysům divokých devadesátých let. Souhlasíte s tím?

To odmítám a vyprošuji si, aby mě s tím někdo spojoval. Když jsem ho slyšel v nějakém rozhovoru, jak to říká, tak jsem vzal auto, jel jsem k němu a sprostě mu vynadal. Já jsem to dělal za svoje peníze, které jsem mohl investovat daleko účelněji. Ale dělal jsem to pro Drnovice a proto, že mě to bavilo. Měl jsem výsledky a proslavil Drnovice tak, že panu Klvačovi s tou jeho Drnkou by se to nepovedlo za milion let.

* Proč jste utápěl desítky milionů korun ve fotbale?

Já jsem rodilý Drnovák a fotbalem jsem vždycky žil, proto jsem ho dělal s takovým zaujetím. Původně jsem nechtěl tak vysoko, ale když se mi tak dařilo, hnalo mě to výš a výš. Fotbal pro mě byl něco jako pro gamblera automat.

* Drnovice zažily slávu, zahrála si tam i reprezentace, ale teď stojí u návsi obří stadion, který se rozpadá. Jak se k vám chovají místní?

Jsem pyšný na to, co jsem tu dokázal, ale pohled na stadion mě opravdu drásá. Je to ostuda, se kterou nikdo nic nedělá, když se nepostarám já a nedám borcovi dva tisíce, aby to tam trochu upravil. Lidé by se mi z poloviny málem klaněli, a druhá polovina si zase šušká, že bůh ví, kde jsem bral na velký fotbal peníze.

* Myslí si, že jste je ukradl?

Dávají to tím vlastně najevo. Ale já jsem to neměl kde ukrást. Jenže nemohl jsem každému na potkání vykládat, že jsem prodal podíly ve fabrikách, které fungovaly a které jsem poctivě „vytendroval“.

* Drnovice už zase hrají fotbal, postoupily do 1. B třídy. Neláká vás obout se do toho znovu a dostat je na vyšší, dejme tomu divizní úroveň?

Víte, já mám před sebou deset nebo patnáct let života a já už nechcu. Ve fotbale už stejně s Drnovicemi nemůžu dokázat víc, než jsem dokázal.

***

VRCHOLY VESNICKÝCH KLUBŮ

* BLŠANY Nejlepšího umístění dosáhl klub z chmelařské oblasti při své premiéře mezi elitou v ročníku 1998/99, kdy Blšany skončily šesté. Následovala dvě desátá místa. Žlutomodrý dres oblékla řada bývalých nebo současných reprezentantů, například Petr Vrabec, Jiří Němec, Patrik Gedeon, Petr Čech či Štěpán Vachoušek. Památný zápas: Blšany-Sparta 3:0 (červenec 2001). První ligový zápas trenéra Hřebíka ve Spartě skončil velkým propadákem. Blšany vstřelily všechny góly favoritovi během osmi minut v první půli. * DRNOVICE K největším úspěchům týmu z vyškovské vísky patří třetí místo ze sezony 1999/2000, kdy mužstvo vedené kanonýrem Radkem Drulákem nestačilo jen na pražská „S“ a zajistilo si start v Poháru UEFA. Drnovice se mohou pochlubit i dvojnásobnou finálovou účastí v Poháru ČMFS. Památný zápas: Drnovice-Sparta 4:4 (srpen 1998). Sparta vedla už 4:1, ale kanonýrům se zrovna ten den velmi dařilo. Hattrick vstřelil drnovický Tuma i sparťan Siegl. * LÁZNĚ BOHDANEČ Horší výsledky nikdo od rozdělení federace v první lize neměl. Lázně Bohdaneč získaly během 30 kol jen 11 bodů, východočeský tým měl nejhorší útok (18 gólů) i nejpropustnější obranu (61 gólů). Památný zápas: Plzeň - Lázně Bohdaneč 1:2 (září 1997). První ligové body vybojoval nováček až po šesti porážkách.

Autor:

Voňavé a čisté oblečení? Vyzkoušejte dezinfekci od Sanytolu
Voňavé a čisté oblečení? Vyzkoušejte dezinfekci od Sanytolu

Sanytol je jedničkou u přípravků do kuchyně i koupelen, znáte ale dezinfekci na prádlo? Že ne? Zapojte se s námi do testování a vyzkoušejte novinku...