Sobota 7. prosince 2019svátek má Ambrož, Benjamin 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
28. listopadu 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Droga stokrát silnější než morfium. Na Česko se valí nová hrozba v podobě syntetických opioidů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Shutterstock

Praha Po loňské kauze smrtících syntetických kanabinoidů se na Česko řítí další hrozba. Tentokrát ještě vážnější. České uživatele drog mohou ohrozit syntetické opioidy ze Spojených států, které jsou padesátkrát silnější než běžné dávky heroinu a mohou snadno zabíjet.

Šíření smrtících syntetických drog usnadňuje prodej přes internet. „Epidemie propukla ve Spojených státech a vzhledem k dostupnosti drogy na internetu lze předpokládat, že se syntetické opioidy dostanou do České republiky,“ uvedl pro Lidovky.cz ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.

Osobní věci náležející jednomu z podezřelých. Na snímku je vidět i sáček s...
Pervitin nalezený v Pečkách.

Syntetické opioidy obsahují umělé látky, které jsou podstatně silnější než látky v běžných drogách. Například fentanyl, který patří do skupiny syntetických opioidů, je až stokrát účinnější než přírodní morfium a zhruba padesátkrát silnější než heroin. 

„Lidé si dají dávku v množství, na které jsou z konvenčních typů opioidů zvyklí, a to je zabije,“ vysvětlil Frydrych. Podle něj se nebezpečná syntetická droga dostala už i na evropský kontinent. „Už je v Pobaltských státech, kde je v současnosti míra úmrtnosti po užití syntetických opioidů velmi vysoká,“ upozorňuje šéf Národní protidrogové centrály.

Po užití syntetických kanabinoidů se loni na severní Moravě otrávily desítky lidí, dva muži zemřeli.

Česko zůstává zemí pervitinu

I přes nástup nebezpečných opioidů Česko stále vyniká spíše ve spotřebě a výrobě pervitinu. Podle nejnovější Zprávy o drogových trzích v Evropské unii, kterou vydalo drogové centrum EMCDDA a Europol, se produkce metamfetaminu neboli pervitinu soustřeďuje hlavně do Česka a jeho okolí.

„Výroba pervitinu má u nás dlouholetou tradici, už od sedmdesátých let, proto se tu produkce natolik rozšířila,“ řekl pro Lidovky.cz vedoucí Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti Viktor Mravčík. Na našem území je navíc po pervitinu vysoká poptávka. V českých laboratořích se vyrobí přibližně sedm tun pervitinu ročně a šest a půl tuny se v Česku i spotřebuje. „Zbytek se vyváží většinou do Německa,“ dodal Mravčík.

v Chebu odhalila policie varnu pervitinu.

Varna pervitinu - ilustrační foto.

Česko dominuje „domácími“ laboratořemi. „Většina českých varen jsou malé laboratoře třeba v kuchyních, což není v Evropské unii běžné,“ uvedl Frydrych. Národní protidrogová centrála loni odhalila na českém území 240 laboratoří a jen osmnáct z nich bylo velkoprodukčních. „V laboratořích se v rámci jednoho výrobního procesu vyrobí maximálně padesát gramů,“ pokračuje Frydrych. Češi zůstávají u malých varen, neboť výrobcům často stačí vyrobit drogu pro sebe a své blízké okolí.

Z konopí k pervitinu

Evropské úřady ve zprávě upozorňují i na vietnamské organizované skupiny, které na českém území operují od roku 2009. Europol varuje, že tyto zločinecké organizace v posledních letech přešly z pěstování marihuany na výrobu pervitinu. „Z pervitinu mají rychlejší zisk a větší výdělek,“ vysvětluje Frydrych. Tento trend potvrzuje i Mravčík z Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti. „Bohužel se tyto organizované skupiny rychle podřídily poptávce a zjistily, co je pro ně výhodnější a jednodušší,“ řekl Mravčík.

Čtyři lidé byli zadrženi v Česku na území Prahy a Libereckého kraje.

Díra na trhu v pěstování marihuany ale dlouho nezůstala. Vietnamské gangy nahradily skupiny ze Srbska. „Poslední čtyři roky pozorujeme výskyt komerčních velkoobjemových pěstíren konopí s produkcí určenou na vývoz, které jsou výlučně srbské,“ sdělil Frydrych. Srbové si pronajímají objekty, které průběžně mění, zboží ihned vyváží a peníze posílají do Srbska, proto není snadné takové skupiny dopadnout. „Děje se to i v sousedním Slovensku či v Maďarsku, Polsku a Rakousku, stejný trend pozorují i zahraniční kolegové,“ uvedl šéf Národní protidrogové centrály.

Dominantní cizineckou skupinou jsou ale v Česku stále Vietnamci. „V posledních deseti letech tvoří polovinu drogové trestné činnosti cizinců u nás,“ řekl Frydrych.

Prodej a produkce drog v celé Evropské unii nebezpečně roste. Evropané utratí za drogy průměrně třicet miliard eur ročně, což je v přepočtu 765 miliard korun. Přičemž evropskému trhu dlouhodobě vévodí konopí, za nějž evropští uživatelé drog zaplatí 11,6 miliardy ročně, přibližně 290 miliard korun. Tuto drogu užilo v loňském roce podle evropské zprávy asi 25 milionů Evropanů.

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!