20. ledna 2018 6:19 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Česko se zapojí do přelomového klinického testování. Droga z lysohlávek by mohla léčit deprese

Drogy, které léčí (grafika LN). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Drogy, které léčí (grafika LN). | foto: Šimon , Lidové noviny

PRAHA Lékař Tomáš Páleníček z Národního ústavu duševního zdraví má s lysohlávkami, zvanými též magické houbičky, profesní zkušenost. Psilocybin, látku v nich obsaženou, využívá při výzkumu duševních poruch.

Vyzkoušel ho i sám na sobě. „Bylo to o naprosté ztrátě kontroly, rozpadu ega a intenzivních vizuálních halucinacích,“ popsal v televizi.

Podobný zážitek brzy prodělá na 400 Evropanů v rámci přelomového klinického testování této psychoaktivní drogy. Ohodnotí účinky látky na těžkou formu deprese, proti níž nepomáhá léčba dostupnými antidepresivy. Studie se uskuteční v několika evropských zemích a již letos by se jí měl zúčastnit i Národní ústav duševního zdraví v Klecanech u Prahy.

„Je to takzvaná třetí fáze klinického hodnocení, kdy se zjišťuje antidepresivní účinek proti placebu u poměrně velké populace,“ řekl LN Páleníček.

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.