Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Celníci dopadli pašeráky marihuany. Přes 1,26 tun drog skrývali i v bramborách

Česko

  13:13
Celníci, Národní protidrogová centrála a polská policie koncem léta rozkryli činnost mezinárodní organizované skupiny nejméně deseti Poláků, kteří pašovali marihuanu ze Španělska do Polska, Anglie a jiných zemí. Skupina za poslední tři roky skoupila a převezla 1,26 tuny konopí, oznámili polští strážci zákona. Drogu údajně ukrývala v pytlích s bramborami. Pachatelům hrozí až 18 let vězení.

Několik kamionů s pašovaným zbožím bylo zajištěno ve Francii, skupina se tak rozhodla změnit způsob dopravy. Oslovila českou přepravní společnost z Uherského Hradiště a jejímu majiteli za provezení zboží přislíbila odměnu.

„Díky mezinárodní policejní spolupráci měli celníci o podezřelém kamionu s bramborami informace, a tak náklad zkontrolovali. Ve velkých pytlích mezi bramborami našli ukrytých 137 kilogramových balíčků,“ uvedla Martina Kaňková ze sekce pátrání Generálního ředitelství cel.

V pytlích se údajně nacházelo vakuově zabalené sušené konopí v hodnotě zhruba osmi milionů korun, přičemž v další distribuci by se cena ještě zvýšila. Olomoučtí celníci zahájili úkony trestního řízení s krycím názvem ROSOMÁK.

Vyšetřovatelé následně založili společný tým Generálního ředitelství cel a Národní protidrogové centrály s krycím názvem LARUS, jenž pozadí převozu marihuany rozkrýval a odhaloval další lidi, kteří na území Česka s drogou obchodovali a dováželi ji.

„V létě letošního roku, když jsme shromáždili potřebné důkazy, proběhla společná realizace. Při ní došlo k zadržení a následnému obvinění několika lidí včetně právnické osoby - přepravní společnosti. Obviněn byl také majitel firmy a jeho syn spolu se svou partnerkou, kteří kamion s nelegálním nákladem řídili,“ napsala Kaňková.

Při další akci kriminalisté zadrželi a obvinili pachatele české národnosti dlouhodobě pobývajícího v Nizozemsku, který dřív pracoval jako řidič kamionu pro společnost nabízející kamionovou dopravu. Do České republiky dodával kokain, tablety extáze a marihuanu a za trestnou činnost ve spojitosti s drogami je stíhaný opakovaně.

Během domovních prohlídek policie s vyšetřovateli zajistili 3,6 milionu korun v hotovosti, na bankovních účtech pak bezmála pět milionů. Dalšími zajištěnými předměty jsou osobní vůz Volvo v hodnotě cca 420 000 Kč, dva kilogramy kokainu, sušina marihuany i jiné důkazy.

Vyšetřování v současné chvíli vede Národní protidrogová centrála a pachatelům stíhaným v Česku hrozí 8-18 let vězení.

Autor:

Vyhrajte pro svoje děti hřejivého plyšáka Warmies od Albi!
Vyhrajte pro svoje děti hřejivého plyšáka Warmies od Albi!

Vánoce ťukají na dveře a za pár dnů již přivítáme první adventní neděli. Zpříjemněte si vánoční atmosféru krásnou výhrou, která potěší malé i...