„Náš obranný průmysl je vysoce konkurenceschopný a přispívá k růstu hospodářství,“ řekl Fiala.
Zvýšení výdajů na obranu na 3 procenta HDP je podle něj záležitostí několika let. „Zvýšení o 0,2 procenta ročně je realistické,“ řekl v úterý na ministerstvu obrany předseda vlády.
Výše výdajů na obranu se bude odvíjet také od toho, na čem se domluví Severoatlantická aliance. Debata možném novém minimu výdajů na obranu by měla být tématem červnového summitu NATO v Haagu.
„Musíme zásadně navýšit výdaje na vlastní obranu na minimálně tři procenta HDP během několika dalších let. Musíme dokázat tyto peníze zajistit a musíme se postarat o to, aby byly utraceny rozumně a účelně,“ prohlásil už v pondělním mimořádném projevu k občanům.
K výdajům na obranu ve výši minimálně dvou procent HDP se lídři zemí NATO zavázali v září 2014 na summitu ve Walesu.
Dvě a více procent HDP vydalo na obranu v loňském roce 23 členských zemí z 32 NATO. Česko splnilo tento závazek poprvé loni.
Pomoc v pokračování muniční iniciativy pro Ukrajinu slíbily Kanada, Nizozemsko i Dánsko
„Chceme dál poskytovat pomoc Ukrajině,“ zdůraznila ministryně obrany Jana Černochová z ODS.
Vývoz vojenského materiálu z České republiky na Ukrajinu loni meziročně vzrostl minimálně o třetinu. Loni tam z Česka směřovalo 1,5 milionu kusů velkorážové munice.
„Pokud máme pokračovat v muniční iniciativě, potřebujeme dostatek finančních prostředků od donátorů. Zatím nám pomoc financovat přislíbila Kanada, Nizozemsko, Dánsko,“ řekla Černochová.
Ministerstvo a spolek, který organizuje sbírku drony Nemesis pro Ukrajinu, spolu bude mluvit
Premiér také v úterý svolal schůzku se zástupci ministerstva obrany a spolkem Skupina D, který organizuje sbírku drony Nemesis pro Ukrajinu.
„Dnes proběhla schůzka mezi vedením Ministerstva obrany a Skupinou D, kterou inicioval pan premiér. Obě strany po určitých nedorozuměních zahájily společnou komunikaci a dohodly se, že v ní budou pokračovat,“ uvedla po schůzce mluvčí vlády Lucie Michut Ješátková.
Orgány činné v trestním řízení prověřují možné zneužívání diplomatických pasů a údajné nelegální dovážení dronů na Ukrajinu českými vojáky. Podle premiéra je v zájmu bezpečnosti, aby se věci vyjasnily.
Náčelník generálního štábu Karel Řehka, který je čestným předsedou spolku, míní, že vývoz dronů na Ukrajinu v projektu Nemesis byl v pořádku a že zákon nikdo neporušil.
Na rychlé a transparentní vyšetření podezření souvisejících s vývozem dronů apeloval prezident Petr Pavel. Varoval před hrozbou poškozování dobrého jména armády, ministerstva a celé České republiky.
„V posledních týdnech se v médiích objevily nejrůznější spekulace týkající se sbírky na drony Nemesis. Protože iniciativy na podporu Ukrajiny považuji za důležité, rozhodl jsem se svolat jednání ministerstva obrany se zástupci Skupiny D, aby se věci, které se objevují v médiích, vyjasnily,“ uvedl před týdnem premiér Fiala.
„To jednání svolal pan premiér a on určuje agendu, takže nám nepřísluší se k tomu jakkoli vyjadřovat, promiňte,“ řekla v úterý dopoledne ministryně obrany Černochová na společné tiskové konferenci s Řehkou po pravidelném velitelském shromáždění.
„Řeknu to stejné. To je schůzka, kterou svolal pan premiér a mně to nepřísluší komentovat,“ vyjádřil se obdobně Řehka.
Informace o vyšetřování nelegálního dovážení dronů na Ukrajinu mohou oslabit Řehkovu pozici. Vztahy ministryně a náčelníka generálního štábu jsou delší přitom dobu napjaté, ale nad Řehkou drží ochrannou ruku prezident Petr Pavel a má i podporu premiéra Fialy.