14. října 2012 11:31, aktualizováno  14:29 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Drtivá výhra levice? Výsledek voleb je jednoznačný, vzkázal Klaus

Prezident Václav Klaus při rozhovoru pro LN | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Václav Klaus při rozhovoru pro LN | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Téměř 24 hodin po uzavření volebních místností okomentoval výsledky voleb prezident Václav Klaus. Zůstal však tajemný, složitější komentář prý při pohledu na volební mapu není potřeba. Hodnocení si podle něj musí udělat každý občan sám.

"Považuji výsledek voleb za zcela jasný, jednoznačný a srozumitelný," vzkázal Klaus po mluvčím. "Žádné složité interpretace k němu nejsou nezbytné. Jsem přesvědčen, že výsledku voleb každý občan porozuměl a vyvodil sám pro sebe patřičné závěry," dodal.

Krajské volby ovládla levice. Je téměř jasné, že zástupci ČSSD nebo KSČM se budou podílet na vládnutí na všech 13 hejtmanstvích. V řadě krajů se navíc už nyní rýsuje rudo-oranžová spolupráce, která nejen vládní strany odsoudí na čtyři roky do opozičních lavic. Socialisti vyhráli v devíti krajích od středních Čech na východ, komunisté drží severozápad Čech, ODS zřejmě hlavně díky exministrovi spravedlnosti Jiřímu Pospíšilovi ovládli Plzeňský kraj a velké strany na Liberecku zcela zastínilo hnutí Starostové pro Liberecký kraj.

Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka už avizoval, že Bohumínské usnesení, které straně zakazuje spolupráci s komunisty, už není aktuální. Takže lze předpokládat, že krajská vedení dostanou k rudo-oranžovým koalicím zelenou. Místopředseda ČSSD a hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek už naopak předeslal, že by se nebránil spolupráci s KDU-ČSL, jejíž lídr Stanislav Juránek s přehledem ovládl celorepublikové poměřování preferenčních hlasů.

Komentátoři LN glosují volby:

Ještě výraznější je dominance levice při pohledu na výsledky 1. kola senátních voleb. O křeslo v horní komoře totiž bude ČSSD bojovat hned ve 23 z 27 možných obvodů. KSČM přitom posílá do 2. kola hned 12 zástupců. Levicoví kandidáti na sebe narazí v deseti obvodech, zcela reálně tak komunisté a socialisté mohou v Senátu získat ústavní většinu.

samMartin Samek