Středa 29. ledna 2020svátek má Zdislava -1 °C oblačno Předplatné LN
13. října 2018 15:55, aktualizováno  16:07 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Druhý neúspěch v řadě? Důležité sdělení, míní Herman. Bělobrádka v čele KDU-ČSL nahradit nechce

Místopředseda KDU-ČSL Daniel Herman. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Místopředseda KDU-ČSL Daniel Herman. | foto: MAFRA: Petr Topič

CHRUDIM/PRAHA Po loňských parlamentních volbách, neuspěl ani letos v těch senátních. Místopředseda KDU-ČSL a někdejší ministr kultury Daniel Herman přesvědčil na Chrudimsku pouhých 36 procent voličů a do vrcholné politiky se prozatím nevrátí. V rozhovoru pro Lidovky.cz tvrdí, že se nebude ucházet ani o post lídra lidovců, který se na jaře příštího roku uvolní.

Lidovky.cz: S Janem Teclem jste nakonec prohrál výrazným rozdílem. Jak hodnotíte výsledek voleb?
Především děkuji všem, kteří mi dali svůj hlas. Děkuji svému týmu, který odvedl poctivou práci. A samozřejmě gratuluji panu Teclovi, ke zvolení senátorem. Držím mu palce, aby byl dobrým senátorem obvodu 44. Myslím, že to byl boj poctivý, takto nějak by měl vypadat volební boj.

Bělobrádek na Červíčka nestačil. Do Senátu se nedostane a nebude ani obhajovat post šéfa KDU-ČSL

Lidovky.cz: Říkáte, že to byl poctivý boj. Včera jste pro server Lidovky.cz komentoval předvolební letáky vašeho protikandidáta, které mohly být namířeny na vás, slovy, že jde o neférovou součást boje. Co se změnilo?
To je pravěk. Boj byl vyrovnaný, poctivý. Nemá smysl se vracet k věcem, které už nemají absolutně žádnou relevanci.

Lidovky.cz: Čemu porážku přisuzujete?
Myslím, že faktorů je vícero. Pravděpodobně je to známost pana starosty v regionu, pravděpodobně jistá vlna vzestupu preferencí ODS, pravděpodobně synergie, která se začala rýsovat po prvním kole senátních voleb ze strany některých kandidátů, kteří do druhého kola nepostoupili. Je třeba se dívat dopředu.

Lidovky.cz: Po loňských parlamentních volbách jsou to pro vás druhé neúspěšné volby v řadě. Neodradí vás to od další kandidatury?
V tuto chvíli žádná kandidatura není na obzoru. Tuhle otázku tak neřeším. Samozřejmě to ale beru jako důležité sdělení. To nelze přehlédnout.

Místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija přichází do volebního štábu strany na...
Pavel Fischer sledoval výsledky voleb z pražské kavárny SmetanaQ.

Lidovky.cz: Jste prvním lidoveckým náhradníkem na poslanecký post. Mluví se o tom, že poslanec Jan Čižinský se této pozice vzdá, aby se mohl soustředit na práci pražského zastupitele. Počítáte s tím, že jej nahradíte?

Záleží na to, jak se celá věc bude vyvíjet. Pokud pan Čižinský se rozhodne vzdát se mandátu, tak jsem prvním náhradníkem, a uvidí se.

Lidovky.cz: Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek před chvilkou oznámil, že na jaře příštího roku nebude obhajovat post stranického lídra. Uvažujete, že byste jej nahradil?
Mě toto sdělení nepřekvapilo. Protože jsem členem celostátního výboru i předsednictva KDU-ČSL, takže nás předseda s tímto krokem seznámil. Jinak ne, já jsem nikdy o této kandidatuře neuvažoval.

Robert Sattler

Autor

Robert Sattlerrobert.sattler@lidovky.czČlánky
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

 Ivan Elischer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

 Ivan Elischer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

 Ivan Elischer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

Jak přežít období růstu zubů u dětí? S těmito tipy to zvládnete levou zadní
Jak přežít období růstu zubů u dětí? S těmito tipy to zvládnete levou zadní

Když miminku začnou růst zoubky, jste na začátku těžkého období, kdy se z něj stává nešťastný slintající uzlíček. Máme tipy, jak mu můžete co nejvíce ulevit.