Středa 26. ledna 2022, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Drzost má zkratku ČSSD

Česko

POLITICKÝ DIÁŘ

Při vlně oprávněné kritiky občanských demokratů za jejich postoj při hlasování o státním rozpočtu se nespravedlivě zapomíná na hlavní viníky. Zodpovědnost za to, že oproti původní těžce vyjednané dohodě „prožereme“ většinu z dalších téměř dvanácti miliard, mají v první řadě socialisté s komunisty. Tyto dvě strany navíc plánují zaseknout další sekeru ve výši zhruba 16 až 17 miliard prostřednictvím návrhů typu zrušení poplatků ve zdravotnictví, třináctých důchodů či znovuzavedení platu v prvních třech dnech nemocenské.

Namísto toho, aby především socialisté alespoň cudně mlčeli, mají ještě tu drzost, že své politické soupeře komentují jen těžko uvěřitelnými výroky. „Země potřebuje vládu, která ji bude spravovat. Čtyři a půl měsíce před volbami se pouštět do takovýchto úvah je velmi neprozřetelné,“ reagoval například Jiří Paroubek poté, co Mirek Topolánek prohlásil, že by vláda měla zvážit svoji další existenci. „To je asi takové, jako když mi bylo šest sedm let, šel jsem hrát kuličky, prohrál jsem jednu hru, tak jsem se sebral, vzal kuličky do pytlíčku a utíkal jsem domů. Tak mi dnes připadá ODS. Měli by se chovat zodpovědně,“ dodal šéf socialistů. Sakra, jak tohle může bez mrknutí oka tvrdit chlápek, který po volbách neuměl uznat svoji porážku, shodil vládu krátce před koncem českého předsednictví EU a ze dne na den si usmyslel, že nedopustí dlouho předem dohodnuté předčasné volby?

S nebetyčnou drzostí ovšem není Paroubek v ČSSD osamocen. Pozoruhodné jsou také výroky Bohuslava Sobotky. Muže, který je jasnou tuzemskou jedničkou v disciplíně „lhaní bez mrknutí oka“. „Připomíná mi to úder do slepa. Mirek Topolánek neřekl, co by nastalo den poté, co by z vlády odešli ministři za ČSSD nebo za ODS. Každý, kdo navrhuje kroky vedoucí k destabilizaci současné vlády, by měl říct, co bude poté,“ řekl Sobotka. To už zapomněl, že když shodili Topolánkův kabinet, neměli socialisté v rukou vůbec nic, ani náznak nějakého dalšího plánu?

Mimochodem, Bohuslav Sobotka je spoluautorem návrhu zákona na omezení lobbingu. Lze nazvat jiným slovem než drzost fakt, že zákon sepsal muž, který v době, kdy byl ministrem financí, za sebe posílal na dvojstranná jednání mezi ministerstvem a ČKA zástupce advokátní kanceláře jednoho z nejvlivnějších lobbistů Miroslava Jansty? Jeho kancelář navíc pár měsíců předtím inkasovala od ČSOB 119 milionů korun za právní pomoc při uzavření kontraktu se státním podnikem Česká pošta. Na schůzce s ČKA pak ministerstvo financí (respektive Janstův muž) jednali o transakci pro ČSOB nesmírně výhodné. Snad své bohaté zkušenosti v tomto směru Bohuslav Sobotka (přezdívaný někdy Bohouš Čobka) při sepisování nového zákona zohlednil.

Občanští demokraté se alespoň snaží tvářit, že neztrácejí smysl pro humor. Včera tak vyhlásili soutěž o „ nejvtipnější nápis na tričko“, které si pak budou moci lidé pořídit v jejich internetovém obchodě. Do užšího výběru se dostaly například následující návrhy: „Paroubek a Rath kašlou na náš stát. ČSSD: Je přeci správné projídat budoucnost.“ Anebo: „Když ji miluješ, není co řešit -ODS.“ Fakt k popukání, jste opravdu brilantní žertéři. Není ale té srandy týkající se vaší strany už nějak moc, dámy a pánové z ODS?

O autorovi| PETR KOLÁŘ, redaktor LN

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!