Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Česko

Důchodci se musí stěhovat. Nemají na drahý nájem

Důchodci - ilustrační foto foto: Shutterstock

PRAHA - Kam jít? Ptají se tisíce důchodců, kteří už neutáhnou zvyšující se nájemné v bytech s deregulovanými nájmy. Jediným řešením je se odstěhovat - do menších bytů, do chat v zahrádkářských koloniích, k příbuzným nebo do domovů důchodců. Ti méně šťastní mohou skončit na ulici.
  7:00

"Aktuálně je ohroženo několik tisíc důchodců v Praze a stovky v Brně," říká předseda Rady seniorů ČR Zdeněk Pernes.
Vedle starších lidí odnášejí deregulaci i nízkopříjmové rodiny. "Nejhorší je situace v Praze a velkých městech," potvrzuje předseda Sdružení nájemníků ČR Milan Taraba.

 Ačkoli v Praze a ve většině krajských měst skončí regulace až 1. ledna 2013, už nyní dosahují regulované činže tržních výší - zejména ve větších bytech v kvalitních lokalitách. V hlavním městě je to například lokalita jako Žižkov, kde nyní regulované nájemné činí 120 korun za metr čtvereční, tedy jen o pár korun méně než tržní nájem. Například v centru Prahy naopak může nájemné vzrůst ještě o 20 až 30 procent.

ČTĚTE VÍCE:


Zvyšuje se také poptávka po místech v domovech důchodců. Jenomže těch v Praze není mnoho a kapacitně nestíhají. "V letošním roce je o hodně větší zájem o umístění než v minulých letech," říká Jiří Preclík, ředitel Domova pro seniory Chodov. Jenže. Čekací doba? Několik let.

Důchodkyně - ilustrační foto.

Problém je dostat se i do domu s pečovatelskou službou. "Podmínka k tomu, aby mě vůbec zaregistrovali, je, že musím alespoň rok předtím akceptovat pečovatelské služby. Ty ale nepotřebuji a platila bych za ně zbytečně," říká důchodkyně z Prahy 10. "Je to prostředek k tomu, abychom zamezili protekci a zneužívání," vysvětluje mluvčí městské části, zřizovatele domu s pečovatelskou službou.

PŘEČTĚTE SI:

Důchodci se obávají, že kvůli Slovákům přijdou o peníze


Dotyčná seniorka však prý jiné řešení nemá. Při důchodu 11 tisíc korun platí měsíční nájem v bytě s postupně deregulovaným nájemným 6600 Kč bez energií a poplatků. Od ledna jí majitel domu zdraží o další tisícovku. Aby to utáhla, musí si přivydělávat.

V extrémních případech se osamělý senior nemá na koho obrátit nebo kam se přestěhovat. "Mezi bezdomovci přibývá hodně starších lidí, kteří neutáhli bydlení, protože pro ně bylo moc drahé," říká Ondřej Šuhaj z Centra sociálních služeb Bohuslava Bureše, spadajícího pod Armádu spásy ČR. Centrum tyto lidi v nouzi krátkodobě ubytuje a sežene jim bydlení v azylových domech. "Kromě seniorů nás oslovují i osamělí rodiče s dítětem," dodává Šuhaj.

Kam jít? Ptají se tisíce důchodců, kteří už neutáhnou zvyšující se nájemné v bytech s deregulovanými nájmy.
Jediným řešením je se odstěhovat - do menších bytů, do chat v zahrádkářských koloniích, k příbuzným nebo do domovů důchodců. Ti méně šťastní mohou skončit na ulici.