12. října 2017 11:42 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Důchodkyně jde na 16 let do vězení. Vnukovi dala tlumící léky a zapálila dům

Vězení - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vězení - ilustrační foto. | foto: Reprofoto

Brno Za pokus o vraždu vnuka si invalidní důchodkyně z Děčínska odpyká 16 let ve vězení. Nejvyšší soud její dovolání odmítl, řekla ČTK mluvčí Krajského soudu v Ústí nad Labem Marcela Trejbalová.

Žena, jež se dlouhodobě potýkala s dluhy, podala podle obžaloby dítěti víno s tlumícími léky a poté zapálila dům, ve kterém spolu žili. Oba se z hořící budovy dostali ven. Obžalovaná vinu odmítala a tvrdila, že oheň nezaložila.

Nejvyšší soud zatím nezpřístupnil odůvodnění svého odmítavého usnesení. Ženě nyní jako poslední mimořádný opravný prostředek zbývá ústavní stížnost.

„Jde o ukázkový případ toho, kdy nepřímé důkazy tvoří ucelený řetězec, na jehož základě je možné rozhodnout o vině,“ uvedl ke kauze loni v listopadu předseda senátu odvolacího Vrchního soudu v Praze Michal Hodoušek.

Událost se odehrála předloni v létě v obci na Děčínsku. Žena, která se potýkala s dluhy i s neshodami v rodině, podle obžaloby nejprve napsala dopis insolvenční správkyni, jež měla na starost její dluhy. V něm uvedla, že ji „donutila k nejhoršímu a že má na svědomí dva životy“. Poté podle spisu svému tehdy třináctiletému vnukovi podala víno s uspávacími prášky a počkala, než si půjde lehnout. Následně v přízemí domu podle policie založila požár.

Vnuka vzbudila sousedka, která si požáru všimla a začala házet kamení do oken. Nakonec se vnuk i jeho babička dostali z domu ven. Žena opakovaně tvrdila, že požár nezaložila. Policie se podle obhajoby dostatečně nezabývala jinými možnostmi, jak mohl požár vzniknout.

Do šestnáctiletého vězení justice zahrnula i trest za pojistné podvody. Oheň totiž dům zcela zničil a žena se později snažila získat peníze z pojistek. V žádostech o plnění pro pojišťovnu napsala, že příčina požáru je neznámá.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz