Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Koalice přibrzdí zvyšování penzí, blíží se dohodě i o důchodové reformě

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka s premiérem Petrem Fialou při jednání vlády 15. února 2023 foto: Úřad vlády ČR

Penze se napříště budou zvyšovat mírněji než dosud, už ne o inflaci a o polovinu růstu reálných mezd, jak to platí od roku 2018. Dohodly se na tom strany vládní koalice. Na jednání špiček koalice také ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka přinesl návrh důchodové reformy a pětikoalice se blíží dohodě i o ní.
  11:46aktualizováno  21:29

„Na řadě opatření důchodové reformy je shoda, některé věcí je však třeba doladit,“ řekl po téměř pěti hodinách jednání na Úřadu vlády předseda poslaneckého klubu Jan Jakob. Šéfku TOP 09 a Sněmovny Markétu Pekarovou zastoupil kvůli její cestě do Jižní Koreje a na Tchaj-wan.

Koaliční lídři se musí domluvit třeba na tom, zda a jak se bude zvyšovat věk odchodu do důchodu nad současnou hranici 65 let. O jak citlivou věc jde, ukazují demonstrace ve Francii kvůli zvýšení věku odchodu do penze ze 62 na 64 let a neúspěšný pokus o svržení vlády.

Lídři stran vládní koalice jednají i o době pojištění či o tom, kterých těžkých profesí se má týkat předčasný odchod do důchodu.

„Jestli se nám tu debatu podaří dokončit během dvou nebo tří týdnů, abychom mohli psát paragrafové znění, teprve uvidíme,“ řekl iDNES.cz Jurečka.

O podobě důchodové reformy už začal Jurečka jednat i s opozicí, protože půjde o zásadní změnu, která výrazně přesahuje horizont volebního období.

Minulý týden se ministr práce a sociálních věcí sešel se zástupci ANO, ve středu dopoledne čeká Jurečku i schůzka s lídry SPD.

Premiér Petr Fiala v únoru řekl, koho se týkají úvahy vládní koalice o zvýšení věku odchodu do důchodu. „Pokud zvažujeme nějaké navýšení věku odchodu do důchodu, tak to zvažujeme až pro ty, kteří půjdou do důchodu někdy kolem roku 2040 nejdříve, čili nebude se to týkat těch, kterým se penze blíží,“ řekl Fiala v Otázkách a odpovědích z Kramářovy vily.

Růst penzí znovu jen o třetinu růstu reálných mezd? Tak to aspoň doporučil NERV

Koalice má podle Jurečky již předběžnou dohodu na úpravě pravidel zvyšování důchodů. Tentokrát nejde o jednorázové mimořádné zvýšení penze, kvůli čemuž čelila pětikoalice ve Sněmovně několik dnů a nocí obstrukcím ze strany opozice, ale o dlouhodobé nastavení valorizačního mechanismu.

„Má to zabránit trvale tomu, aby se výrazně při vysoké inflaci navyšovaly nadprůměrné důchody,“ řekla iDNES.cz mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Eva Davidová. Půjde o zpomalení valorizací s ohledem na snížení rozdílů v růstu nízkých a vysokých důchodů.

„Musíme se shodnout na úpravě valorizace tak, aby lépe respektovala potřeby seniorů, ale zároveň, aby byla dlouhodobě udržitelná. Určitě se musíme bavit také o systému předčasných důchodů tak, aby se nevyplácelo jako doposud jít do důchodu dřív,“ řekl šéf poslanců TOP 09 Jan Jakob.

Vláda by změnu mohla zhruba v polovině dubna, návrh nechce tentokrát Jurečka předkládat s tím, že by ho vláda měla prosazovat v legislativní nouzi a navrhovaná účinnost změny má být od 1. července.

Zákon nyní stanovuje, že se penze mají zvyšovat o inflaci a polovinu růstu reálných mezd. „Polovina to už nebude, bude to trochu méně,“ řekla Davidová.

Národní ekonomická rada vlády (NERV) kvůli zadlužování doporučila zvedání penzí zpomalit a znovu je zvyšovat o třetinu růstu reálných mezd, jak tomu bylo do roku 2017.

„Musíme změnit valorizační mechanismus, který nebyl vytvořen pro vysokou inflaci. A především musíme připravit důchodovou reformu, které se vlády v posledním desetiletí vyhýbaly. Bude to bolestné, ale je to nutné,“ napsal ve svém článku v úterním Právu premiér a předseda ODS Petr Fiala.

Konkrétní návrh jsme od Jurečky nedostali, říká šéfka klubu ANO

Šéfku poslaneckého klubu ANO Alenu Schillerovou překvapilo, že změnu valorizačního mechanismu chce ministr Jurečka projednat ve vládě už v dubnu a že má změna začít po schválení parlamentem platit už od července.

„Když jsme s ním jednali, řekl nám, že má připravenou změnu valorizace penzí a že nám návrh pošle. Konkrétní návrh jsme od něj ale nedostali. Takto si seriozní jednání s opozicí nepředstavuji,“ řekla iDNES.cz Schillerová.

Od června. což už schválil parlament a podepsal prezident Petra Pavel, mají dostat důchodci mimořádně přidáno 760 korun. Z toho 400 korun míří do základní části penze, kterou mají všichni senioři stejnou, a zásluhová část důchodů se zvýší o 2,3 procenta.

Tedy pokud ještě nezasáhne Ústavní soud, na který se hodlá obrátit opoziční hnutí ANO kvůli průběhu schvalování mimořádné valorizace důchodů i kvůli tomu, že penze se mají od června zvýšit v průměru zhruba o tisícovku méně, než na co by měli důchodci nárok podle dosavadních pravidel. Z nich by vyplýval nárok na průměrný růst penze o 1770 korun. Touto změnou chce vláda letos ušetřit 19 miliard korun.

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...