„Bude tady ve druhém čtení načten pozměňovací návrh, který to stropuje na té hranici 67 let,“ řekl poslancům Marian Jurečka z KDU-ČSL při jednání o vládním návrhu důchodové reformy.
„Začali jsme tomu říkat z práce do rakve,“ prohlásil před tím předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala. „Nebudou se rodit děti, když nebudou mít mladé rodiny kde bydlet,“ prohlásil také. Šéf hnutí SPD Tomio Okamura iDNES.cz řekl, že autorem sloganu „z práce do rakve“ jen on sám, že ho to napadlo a že ho začal používat.
„Každý rozumný člověk uzná, že důchodovou reformu tato země potřebuje,“ řekl Jurečka. Beze změny bude průběžný systém financování důchodů za necelých 30 let v minusu půl bilionu korun a v roce 2050 se dostane do ročního deficitu 300 miliard korun.
Chceme zabránit okradení důchodců, vrátíme hranici 65 let, řekl Babiš
Není to žádná důchodová reforma, říká předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš. „Hlásím, Alenka mne pověřila obstruovat, takže budu mluvit dlouho,“ prohlásil s odkazem na šéfku poslanců Alenu Schillerovou a mluvil pak tři hodiny.
„Chceme zabránit dalšímu okradení důchodců, protože to není žádná reforma,“ prohlásil Babiš. „Důchodová reforma je o tom, že lidé budou víc pracovat za méně peněz,“ řekl také při svém vystoupení předseda ANO.
„Stále tvrdíte, že nejsou peníze na důchody. Ale miliardy na stíhačky jsou,“ vyčetl vládě. A znovu slíbil, že jeho hnutí ANO vrátí hranici věku odchodu do důchodu na 65 let, když ji současná vládní koalice zvýší.
Stávající systém je udržitelný, říká Schillerová
„Tohle důchodová reforma není. Předložené změny mají jedinou ambici, a to co nejvíce zkrátit pobyt v důchodu silným ročníkům sedmdesátých let, takzvaným Husákovým dětem,“ řekla Schillerová. Husákovy děti se jim říká podle tehdejšího československého prezidenta Gustáva Husáka.
Vláda podle ní opomněla, že nelze zvyšovat věk odchodu do penze do nekonečna a že by měla zohledňovat věk dožití ve zdraví, upozornila Schillerová ještě před tím, než Jurečka představil novou změnu, se kterou vláda přichází.
„Cituji Ministerstvo zdravotnictví, které se v rámci připomínkového řízení vyjádřilo naprosto bez servítek: Nelze neustále prodlužovat věk odchodu do starobního důchodu, neboť populace ve věku nad 65 let není v takovém zdravotním stavu, aby byla schopna podat potřebný pracovní výkon i v následujících letech. Konec citace Ministerstva zdravotnictví k nejdůležitější změně, kterou dnes projednávaný zákon obsahuje,“ uvedla šéfka poslanců ANO.
„Snažíte se lidem namluvit, že důchodový systém je před kolapsem,“ řekla ve svém dalším vystoupení. „Stávající systém může být udržitelný. Důležitý je boj proti šedé ekonomice, na který jste rezignovali. Tam leží ty desítky miliard,“ tvrdí Schillerová.
Ministr práce a sociálních věcí, předseda KDU-ČSL Marian Jurečka ji vyzval, aby mu spočítala, jak přesně by se vyplácely důchody do roku 2050.
Lidé mají odcházet do důchodu každý rok o jeden měsíc později
Vláda počítá s mírným zvyšováním věku do důchodu. Pro ročníky narození 1966 a mladší to má znamenat, že budou odcházet do důchodu každý rok o jeden měsíc později.
Důvod, proč návrh vládní koalice prosazuje, je, aby měl stát i v budoucnu peníze na důstojné penze pro nyní mladé lidi. Lidé v Česku totiž nyní stárnou. Bez reformy by tak podle vlády nebyl současný systém udržitelný.
„Schodek důchodového rozpočtu neustále roste a v roce 2050 by dosáhl 350 miliard korun, pokud bychom nic neudělali. To je pět procent HDP,“ uvedl premiér a předseda ODS Petr Fiala.
Návrh reformy penzí doporučil začátkem září schválit sociální výbor a zároveň doporučil, aby se pro lidi narozené od roku 1966 zvyšoval věk odchodu do penze o měsíc ročně místo původně vládou navrhovaných dvou měsíců.
Na změkčení původní verze se vládní koalice dohodla na návrh České demografické společnosti.
Penzijní věk roste už nyní. U mužů se zvedá o dva měsíce ročně a u žen obvykle o čtyři měsíce. Nyní platí strop 65 let, o jehož obnovení po návratu ANO do vlády mluví Babiš.
Vládní návrh důchodové reformy poslanci projednávají ve čtvrtek ve druhém čtení, ve kterém mohou předkládat pozměňovací návrhy. Zákon se ještě neschvaluje. Do diskuse je přihlášeno stále ještě 31 poslanců.
Program mimořádné schůze schválili poslanci až po více než šesti a půl hodinách vystoupení řečníků s přednostním právem. ANO a SPD byly proti.
Sněmovna hned na začátku jednání rozhodla na návrh šéfa poslanců ODS Marka Bendy, že poslanci mohou jednat o vládním návrhu důchodové reformy i po 21:00. Nakonec skončili těsně před dvaadvacátou hodinou a pokračovat budou zítra ráno.