„Já tady musím jednoznačně říci, že já s takovýmto návrhem, který bych takto propisoval věkovou hranici do důchodové reformy, nepočítám,“ řekl Jurečka. Jednání označil za věcné a korektní.
„Musíme reflektovat to, jak je ten život, řekněme, pestrý v tom, že někdo pracuje od osmnácti, od devatenácti let, má dlouho pojištění, pracoval třeba i v náročné fyzické profesi,“ prohlásil ministr práce a sociálních věcí.
Průběžný důchodový systém bez dostatečné porodnosti nemůže fungovat, řekl Radim Fiiala
SPD také řekla, že nikdy nepodpoří zvýšení věku odchodu do důchodu na 68 let, řekl po jednání s ministrem Jurečkou šéf poslanců opozičního hnutí Radim Fiala. „Jsme přesvědčeni, že ti lidé už v 68 letech nejsou schopni tolik pracovat,“ uvedl po jednání šéf poslanců opozičního hnutí SPD.
„Shodli jsme se, že dlouhodobá důchodová reforma musí obsahovat prorodinnou politiku, to znamená, že se musí daňově zvýhodnit pracující rodiče, že se musí pracovat na politice třetího dítěte, že se musí zvýšit přídavky, porodné a další věci, aby prostě lidé měli děti,“ řekl Radim Fiala. Žádný průběžný důchodový systém bez dostatečné porodnosti nemůže fungovat, zdůraznil šéf poslanců SPD.
Spolu s ním hnutí Tomia Okamury při jednání na ministerstvu zastupovala místopředsedkyně sociálního výboru Lucie Šafránková, která bude členkou důchodové komise při ministerstvu práce a sociálních věcí.
SPD se spolu s ANO obstrukcemi snažilo zabránit přijetí vládního návrhu, podle nějž od června důchody vzrostou v průměru o 760 korun namísto 1770 korun, jak by to vyplývalo z dosavadních pravidel. Hnutí ANO chystá návrh na zrušení zákona k Ústavnímu soudu, Hnutí SPD, které nemá dost poslanců pro vlastní ústavní stížnost, se chce ke stížnosti ANO připojit.
Jednání s opozicí kvůli penzijní reformě, novému nastavení valorizací důchodů a úpravě pravidel předčasných penzí ministr Jurečka zahájil minulý týden, kdy se sešel šéfkou poslaneckého klubu ANO Alenou Schillerovou a stínovým ministrem práce a sociálních věcí Alešem Juchelkou.
Schillerovou překvapilo, že změnu valorizačního mechanismu chce Jurečka projednat ve vládě už v dubnu a že má změna začít po schválení parlamentem platit už od začátku července. „Když jsme s ním jednali, řekl nám, že má připravenou změnu valorizace penzí a že nám návrh pošle. Konkrétní návrh jsme od něj ale nedostali. Takto si seriozní jednání s opozicí nepředstavuji,“ řekla iDNES.cz Schillerová.
Zákon nyní stanovuje, že se penze mají zvyšovat o inflaci a polovinu růstu reálných mezd. „Polovina to už nebude, bude to trochu méně,“ řekla Jurečkova mluvčí Eva Davidová. Národní ekonomická rada vlády kvůli zadlužování doporučila zvedání penzí zpomalit a znovu je zvyšovat o třetinu růstu reálných mezd, tedy tak, jak tomu bylo do roku 2017.