17. září 2013 18:17, aktualizováno  18:43 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Důchody se zvýší o 45 korun. Je to nemravné, přiznává ministr

Penzista (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Penzista (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Důchody by se od ledna měly zvednout v průměru o 45 korun. Pevná část penze, která je pro všechny stejná, se má zvýšit o desetikorunu. Procentní díl, který se vypočítává podle příjmu a doby placení odvodů, by měl průměrně růst o 35 korun, řekl to ministr práce v demisi František Koníček.

Podle něj ministerstvo tento návrh dokončuje, pak ho předloží vládě. Na konci června starobní důchod dostávalo 1,73 milionu osob. Starobní, invalidní a pozůstalostní penze pobíralo celkem 2,86 milionu lidí.

"Považuju toto zvýšení nejenom za nemravné, ale vůbec je třeba se důchodcům skoro i omluvit. Já nemám jedinou legislativní možnost, jak ten stav změnit. Toto je maximum, co je možné podle zákona vypočítat a vládě navrhnout," řekl Koníček. Podle předběžných údajů v srpnu odhadoval, že by si penzistky a penzisté mohli od ledna přilepšit v průměru o 63 až 65 korun. Data, která v září zveřejnil statistický úřad a z nichž se valorizace počítá, byla ale méně příznivá.

Průměrný důchod je 10,5 tisíc korun

Podle zákona se důchody zvyšují vždy od počátku roku o třetinu růstu reálných mezd a procentní část penze od letoška do roku 2015 o třetinu růstu cen. Mzdy v Česku loni reálně klesly. Spotřebitelské ceny se od loňského srpna do letošního července zvedly o 1,3 procenta. Průměrný starobní důchod na konci pololetí činil podle České správy sociálního zabezpečení 10.948 korun, průměr všech důchodů dosáhl na 10.639 korun.

Letos v lednu si penzisti v průměru přilepšili o 137 korun. Z toho 60 korun putovalo do pevné částky, která tak činí 2330 korun. V příštím roce by se měla zvýšit na 2340 korun. Nejvíc přidáno dostali senioři v roce 2008. Penze se valorizovaly hned dvakrát. Celkem se v průměru zvedly o 816 korun, z toho 600 korun putovalo do pevného dílu.

Mohlo by přibýt dávek v hmotné nouzi

Koníček počítá s tím, že malé zvýšení penzí může ještě víc zvednout počet příjemců dávek v hmotné nouzi. Zvlášť osamělým seniorům a seniorkách z větších měst totiž nemusí jejich důchod na pokrytí nájmu a dalších nákladů stačit. Mohli by tak případně dosáhnout na doplatek na bydlení či příspěvek na živobytí.

Podle návrhu rozpočtu, který projednává Rusnokova vláda, by příští rok do důchodů mělo plynout zhruba o 1,9 miliardy méně než letos. V tomto roce má ministerstvo práce na penze asi 384,17 miliardy korun, příští rok by to mělo být 382,28 miliardy.

Zvyšuje se důchodový věk

Výdaje přitom každoročně rostou. Proti loňsku se letos i přes menší valorizaci zvednou. V minulém roce bylo v rozpočtu na důchody 373 miliard, letos zhruba 384 miliard. Lidí, kteří penze pobírají, postupně přibývá. Růst jejich počtu brzdí zvyšování důchodového věku. Noví důchodci jdou také na odpočinek s vyššími důchody než jejich předchůdci.

Omezení valorizace na tři roky patřilo ke škrtům, díky nimž chtěla bývalá Nečasova vláda udržet schodek rozpočtu a zemi dál nezadlužovat. Počítala s tím, že by tak stát do roku 2015 mohl ušetřit celkem 47,7 miliardy korun.

Lidovky.cz, ČTK