Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Pražským arcibiskupem bude Jan Graubner, oznámil Vatikán. Nahradí Dominika Duku

Česko

  9:59aktualizováno  16:00
Papež František vybral olomouckého arcibiskupa Jana Graubnera do čela české katolické církve místo kardinála Duky, kterému už je více jak 75 let. Úřadu se ujme nový pražský arcibiskup 2. července. Graubner uvedl, že jeho jmenování pro něj bylo překvapením. Počítá také s tím, že bude přesluhovat.

Graubner na společné tiskové konferenci v budově pražského arcibiskupství na Hradě řekl, že pro něj bylo jmenování velkým překvapením. V den, kdy mu kardinál telefonoval o návrhu do funkce pražského arcibiskupa, přemýšlel o tom, že by rád odešel vzhledem k svému věku do důchodu. Graubner naznačil, že počítá s tím, že bude podobně jako Duka přesluhovat. „Kardinál řekl, že funkce může být na 3 až 4 roky. Když to bude méně, tak se zlobit nebudu. Jsem ale ochotný pracovat dokud to půjde,“ řekl Graubner.

„Také se divím, že nenašli jiné řešení a skončili u mě,“ odpověděl nový pražský arcibiskup na dotaz novinářů.

Mezi prvními blahopřál Graubnerovi prezident Miloš Zeman, podle kterého papež tím potvrzuje důležitost kontinuity v české církvi. Premiér Petr Fiala popřál Graubnerovi „hodně sil, moudrosti a Božího požehnání“.

„Jeho Svatost papež František o dnešním poledni jmenoval 37. pražským arcibiskupem a 25. českým primasem J. Exc. Mons. Jana Graubnera, doposavad arcibiskupa olomouckého a metropolitu moravského,“ napsalo pražské arcibiskupství na svém webu.

Duka na jaře 2018 rezignoval na post pražského arcibiskupa poté, co dosáhl 75 let a tzv. kanonického věku, kdy má odejít do penze. Každý z biskupů musí nejpozději v tento den napsat dopis papeži a vzdát se úřadu.

Papež František v reakci na Dukův rezignační dopis arcibiskupa vyzval, aby pokračoval ve funkci, dokud nebude stanoveno jinak. Na podzim 2018 do Česka přijel jako nový vyslanec Vatikánu Charles Daniel Balvo a začal se vybírat Dukův nástupce. Letos v lednu byl z Česka odvolán a jmenován apoštolským nunciem v Austrálii.

Už loni se začalo mluvit o třech kandidátech, kteří by Duku nahradili. Objevila se jména jako arciopat břevnovského kláštera Prokop Siostrzonek, královéhradecký biskup Jan Vokál s vazbami na Vatikán či progresivní plzeňský biskup Tomáš Holub, který otevřeně mluví o tématu sexuálního zneužívání v církvi a je nejmladším z uvedených kandidátů.

Podle zdroje z pražského arcibiskupství nakonec volba padla na olomouckého arcibiskupa Graubnera. A v tom je další háček. Graubnerovi bude totiž letos v srpnu 74, takže za rok by měl rezignovat taky. Jde tak o dočasné řešení.

Během nejbližších let by měla nastat změna nejen na postech pražského a olomouckého arcibiskupa, ale také v čele dalších tří diecézí vedených biskupy, kteří záhy dosáhnou věku 75 let.

Nový pražský arcibiskup Jan Graubner v kapli. (13. května 2022) | foto: Twitterový účet České biskupské konference

Ani Graubner není bez poskvrny

Graubner kardinála Duku nahradil už před dvěma lety jinde, a to když byl podruhé zvolen předsedou České biskupské konference (Graubner byl předsedou v letech 2000 až 2010, poz. red.). Duka v čele českých a moravských biskupů stál deset let.

Duku, který je v posledních letech znám kontroverznějšími názory, každopádně nahradí někdo, kdo je ve svých výrocích podstatně umírněnější a skromnější.

Graubner v minulosti čelil podezření, že věděl o sexuálním zneužívání v církvi, ale nezasáhl. Nikdy se to neprokázalo. Graubner se hájil tím, že nemohl odvolat kněze, když má informace jen z druhé ruky. Policie tehdy trestní oznámení na arcibiskupa označila za bezpředmětné.

Graubner se zaměřuje i na duchovní péči o mládež a katechetickou činnost církve, zasloužil se třeba o Tříkrálovou sbírku. Vyjednával také o majetkovém vyrovnání státu a církve, na jehož základě se olomoucké arcidiecézi například vrátil Arcibiskupský zámek a Podzámecká zahrada v Kroměříži, které církev letos v únoru převzala do správy.

Dukovy kontroverzní názory

To, že s nynějším kardinálem nesouhlasí většina lidí, kteří se mezi věřící či spíše katolíky neřadí, je poměrně jasné. Odpor ale začal vzbuzovat i u těch, kteří s k římskokatolické církvi hlásí.

Přibližně před dvěma týdny se Duka vyjadřoval k invazi na Ukrajině, a to konkrétně k páchání zločinů na ženách. Řekl, že i znásilňující vojáci jsou oběti a jednají podle něj pod tlakem emocí a vášní ve stavu agonie. I tak to však není omluvitelné.

Tímto výrokem se spustila ostrá kritika od části veřejnosti i politiků, kteří na jeho slova reagovali na Twitteru. Proti jeho textu se vymezily i ženskoprávní organizace. Duka ženám navrhl, aby se před znásilněním bránily pomocí pepřového spreje či „houkadla“.

Duka stál za Lipovskou, Graubner byl proti

Loni mu byl zaslán i otevřený dopis, který ho žádal o distancování se od mediálních radní Hany Lipovské a Josefa Nerušila. Oba kandidovali do sněmovny za kontroverzní politické subjekty. „Obáváme se, že některé informace o Vašich postojích jsou pro katolickou i nekatolickou veřejnost matoucí, a v očích mnoha lidí se díky nim legitimizují politické síly, jejichž působení zcela odporuje základním principům evangelia, radosti, pokoji a spravedlnosti,“ stálo například v otevřeném dopise.

Graubner byl naopak názoru, aby Lipovská zvážila své setrvání v Radě ČT a na post rezignovala. Odůvodnil to tím, že ho mrzí, že Lipovská vyvolává dojem, že hájí zájmy některých konkrétních skupin a osob.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!