20. dubna 2010 22:57 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Duka vystrídal Graubnera v čele biskupské konference

Intronizace arcibiskupa pražského Mons. Dominika Duky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Intronizace arcibiskupa pražského Mons. Dominika Duky | foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

PRAHA Novým předsedou České biskupské konference (ČBK) se dnes podle neoficiálních informací ČTK stal pražský arcibiskup Dominik Duka. Ve funkci předsedy ČBK nahradil olomouckého arcibiskupa Jana Graubnera, jemuž letos končí druhé pětileté období.

Už některé předběžné náznaky ukazovaly na to, že do čela ČBK by mohl být zvolen právě Duka. Například katolický historik Jaroslav Šebek před volbou uvedl, že by bylo logické, aby si ČBK zvolila svým předsedou Duku jako biskupa nejvýznamnější diecéze.

Předseda ČBK není v nadřazené pozici vůči ostatním biskupům. Každý biskup je suverénem ve své diecézi. Biskupská konference koordinuje jejich činnost a udává jim směr. Předseda ČBK může být považován za mluvčího katolické církve například pro jednání s vládou.

Obě funkce najednou zastával v 90. letech kardinál Miloslav Vlk. Do čela biskupů byl zvolen v roce 1991, kdy se stal i pražským arcibiskupem a primasem české katolické církve. Ve funkci předsedy ČBK zůstal Vlk po obě funkční období do roku 2000. Pražským arcibiskupem byl do letošního února, kdy papež Benedikt XVI. přijal jeho rezignaci a na jeho místo jmenoval tehdejšího královéhradeckého biskupa Duku.

Kardinála Vlka vystřídal ve funkci předsedy ČBK v roce 2000 olomoucký arcibiskup Graubner, který byl znovuzvolen v roce 2005.

ČTK

Krnov - pronájem 3+kk v cihlovém domě.
Krnov - pronájem 3+kk v cihlovém domě.

Nádražní, Krnov - Pod Bezručovým vrchem, okres Bruntál
10 500 Kč/měsíc

Najdete na Lidovky.cz