Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Důkaz o ovlivňování? Potřeboval jsem privátní místnosti, tvrdil u soudu Dbalý

Česko

  12:49
PRAHA - Může to být cesta, jak se vyhnout nežádoucímu spojení s nastrčenou firmou. Místo ovlivňování zakázek a toku peněz si měl bývalý ředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý do cizí kanceláře vodit soukromé návštěvy. Alespoň to vypověděl před soudem další obžalovaný Petr Kutil.

Exředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý, vlevo advokát Roman Lamka, vpravo obviněný Michal Toběrný. foto: Petr TopičMAFRA

Vladimír Dbalý podle svého diáře, který označuje jako literární fikci, několikrát zavítal do kanceláře společnosti DISOL, tedy do firmy, která podle obžaloby vyhrála zmanipulovanou zakázku na digitalizaci.

Věděl jsem, že Dbalý pije. Je na tom velice špatně, říká obžalovaný chirurg

Dbalý serveru Lidovky.cz potvrdil, že si od kanceláře „několikrát klíč půjčil“. Obžaloba věří, že jde o důkaz, že Dbalý společnost DISOL spolu se svým tehdejším náměstkem Michalem Toběrným skrytě ovládali a tunelovali. Nemocnici měla vzniknout škoda 57 milionů korun, obžalovaní si měli podle policie rozdělit 53 milionů korun, Dbalý měl získat 25 milionů.

Před soudem se v pondělí ovšem objevila jiná verze událostí. Dbalému „nahrál“ další obžalovaný Petr Kutil, který působil jako předseda představenstva společnosti Holte Medical.

Kutil: Je to taková intimní věc

Soudkyni Silvii Slepičkovou zajímalo, kdo měl klíče od kanceláře firmy DISOL, kterou vlastnil Tomáš Kadlec, bývalý Kutilův podřízený a další obžalovaný.

„Já jsem Tomáše (Kadlece) několikrát prosil, jestli by je nepůjčil. Pro pana doktora Dbalého,“ odpověděl Kutil. Soudkyně: „Proč?“ Kutil: „Je to taková intimní věc, to je otázka na něj.“ Soudkyně: „Já se ptám vás.“ Kutil: „Občas chtěl, jestli bych mu nepůjčil nějaké klíče na večer od něčeho. Já nevím, já tam nebyl. Bylo to asi plus minus čtyřikrát.“ Soudkyně: „S kým se tam scházel? Co tam dělal?“ Kutil: „Nevím.“ Soudkyně: „Měl Dbalý klíče trvale k dispozici?“ Kutil: Nepředpokládám, že by je měl.“

Pěsti v kauze Homolka. Beran mě udeřil první, tvrdí u soudu obviněný Kutil

Pokud by soudkyně uvěřila, že Dbalý chodil do kanceláře „na zálety“, rozboural by verzi obžaloby. Exředitel Homolky nechtěl dění u soudu komentovat. „To s tím vůbec nesouvisí, vyjádřím se až u soudu,“ řekl reportérovi serveru Lidovky.cz. Před soudkyní poté zopakoval, že o klíče požádal. „Potvrzuji, že jsem si chtěl půjčit místa k nějakým privátním místnostem. Dále se k tomu nebudu vyjadřovat. Klíče jsem mu vrátil, nikdy jsem je nevlastnil,“ uvedl Dbalý. Soudkyni zajímalo, zda je nějaká osoba, která by potvrdila, že potřeboval klíče. „Jistě je, ale nebudu se k tomu vyjadřovat,“ odmítl udat další podrobnosti Dbalý.

Zmanipulovaná zakázka

Tendr na digitalizaci 75 milionů papírových chorobopisů začal v roce 2009. Kromě Dbalého a Toběrného v této části kauzy figuruje tehdejší úředník ministerstva zdravotnictví Pavel Kocourek a předseda představenstva společnosti Holte Medical Kutil.

Tato čtveřice podle obžaloby vymyslela plán, že zakázku získá nastrčená firma, kterou budou ovládat, a zakázku provede subdodavatel za výrazně nižší cenu než z tendru. „Rozdíl mezi touto částkou a částkou skutečně vyplacenou Nemocnicí Na Homolce vyvedou na další spřízněné společnosti jako platbu za fiktivní plnění, aby zastřeli původ těchto peněz a následně je z účtů těchto společností nechají vybrat a rozdělí si je,“ napsal do obžaloby státní zástupce Zdeněk Matula. Dalším obviněným je Kutilův známý Kadlec, který se stal jediným jednatelem údajně nastrčené firmy DISOL.

Dbalý s Toběrným byli členové výběrové komise a při otevírání obálek s nabídkami zjistili, že nastrčená firma má soupeře s ekonomicky výhodnější nabídkou. Obžalovaní se proto podle Matuly rozhodli, že lepší nabídku z tendru vyřadí pro údajné nesplnění zadávacích podmínek. Jejich plán vyšel a podle obžaloby tím nemocnici vznikla škoda nejméně 57 milionů korun. DISOL totiž dostala za zakázku zaplaceno přes 150 milionů, firma ICZ mohla dle spisu stejnou práci udělat za necelých 94 milionů. Nemocnici tak podle žalobce vznikla škoda téměř 57 milionů korun.

Žalobce v kauze Dbalý: Ctím právo na obhajobu, ale příměry k Vašovi byly za hranou

V této části kauzy vstupuje do hry další obžalovaný - Josef Veselý. Tento muž byl jednatelem společnosti DRUPPI, přes kterou se „čistily“ peníze z veřejné zakázky. Peníze pak Kutil vybíral v bankomatech nebo peněžních ústavech. Celkem na zakázce obvinění podle obžaloby vydělali přes 53 milionů korun. Dbalému připadlo 25 milionů a zbytek si rozdělili Toběrný, Kutil a Kocourek. Zakázka na digitalizaci chorobopisů přitom byla dokončena až po termínu, za což měl DISOL zaplatit pokutu 130 milionů korun. Dbalý však pokutu kvůli své angažovanosti na zakázce vůbec nepožadoval.

Až 12 let vězení

Druhý skutek se týká nákupu Leksellova gama nože z roku 2009. Zdravotnický přístroj měl vyjít na necelých 140 milionů korun - podle některých odborníků o třetinu dráž, než je běžné v zahraničí - a Dbalý s Toběrným měli získat úplatek ve výši čtyř procent z celé zakázky.

Dbalý s Toběrným jsou viněni z manipulací se zakázkami, praní špinavých peněz, porušování povinností při správě cizího majetku a přijímání úplatku. Oběma hrozí až 12 let vězení. Ostatním pěti obžalovaným hrozí za popsanou trestnou činnost až osm let vězení.

Autoři: , ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!