12. července 2015 17:13 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Důkaz proti Babišovi. Z práce mě nevyhodili, vzkázal Šincl a ukázal výpověď

Poslanec Ladislav Šincl (ČSSD) a ministr financí Andrej Babiš (ANO). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poslanec Ladislav Šincl (ČSSD) a ministr financí Andrej Babiš (ANO). | foto: Lidovky.cz

PRAHA Poslanci Ladislavu Šinclovi (ČSSD) zamítl imunitní a mandátový výbor stížnost kvůli výrokům ministra financí Andreje Babiše na jeho adresu (ANO). Vicepremiér jej obvinil z korupce, tvrdil také, že poslance před lety vyhodili z práce. Ačkoli Šincl ve sněmovně neuspěl, za očištění svého jméno bojuje dál. Zveřejnil proto výpověď, kterou před lety sám podal. Tu má nyní server Lidovky.cz k dispozici.

Šéf financí Babiš na jednání o novele zákona o pojišťovnictví v polovině června obvinil sociálnědemokratického poslance Šincla z korupce. Kromě toho také tvrdil, že převedl dům na manželku a jeho matka koupila pozemek. Na schůzce koaličních politiků zazněla slova i o Šinclově vyhazovu z Investiční a Poštovní banky.

Sám jsem podal výpověď, hájí se Šincl

Přestože Šincl minulý týden se svou stížností u imunitního a mandátového výboru kvůli těmto výrokům neuspěl, kauzu údajného zastrašování nechce nechat usnout. Ukázal proto sněmovním kolegům dokumenty, které dokazují, že výpověď v roce 1997 podal sám. 

„Nechci být špiněn panem oligarchou. Alespoň tímto způsobem se chci obhájit. Chci, aby byly zveřejněny důkazy, že všechno, co pan Babiš tvrdil, je vykonstruované, absolutně lživé,“ sdělil serveru Lidovky.cz. 

Poslanec Ladislav Šincl dříve pracoval v Investiční a Poštovní bance. Pracovní...
Poslanec Ladislav Šincl dříve pracoval v Investiční a Poštovní bance. O...

Další kroky zatím nezvažuje. S právníkem se chce poradit, zda by neměl rozšířit původní stížnost a znovu ji zaslat imunitnímu a mandátovému výboru. Možnost podání žaloby na ochranu osobnosti však zamítl rovnou. „Nemám v současné chvíli zrovna chuť tahat do toho ty, kteří u toho byli. Aby chodili někde po soudech a svědčili,“ vysvětlil. 

Kvůli kauze Složka na Šincla  se rozhořel koaliční spor, který dospěl až k tomu, že se dvě vládní strany - sociální demokracie a hnutí ANO - obvinily ze lží, estébáckých metod a bezprecedentního chování. 

Reakci ministra Babiše se ani po třech dnech nepodařilo získat. Mluvčí jeho hnutí ANO, ani resort financí jeho reakci serveru Lidovky.cz neposkytli.

Šincl považuje ministrova slova za nepřiměřený nátlak na jeho osobu. Vicepremiér podle něj navíc vycházel ze složky s materiály nadepsaným jeho jménem. Ministr financí se hájil tím, že šlo jen o přehled mediálních výstupů, z nichž citoval. Důrazně tak odmítl slova o údajném zastrašování. Sociální demokrat přesto od Babiše požadoval omluvu. Té se však nedočkal.

Spor mezi politiky, který začal tím, že Šincl ve sněmovně kritizoval měnící se postoj resortu financí k návrhu na omezení provizí pro zprostředkovatele životního pojištění, řešila i koaliční rada. Její členové se shodli na tom, že by si ho měli vyjasnit sami „soupeři“. Babiš nabídl společnou schůzku, na tu ale Šincl odmítl přistoupit. 

Podle premiéra Bohuslava Sobotky i dalších vládních politiků nešlo o koaliční spor, jako spíše o otázku fungování demokracie a pověst ministra. (VÍCE ČTĚTE ZDE)

Šárka Kabátová

Autor

Šárka Kabátovásarka.kabatova@lidovky.czČlánky