Letos totiž končí druhé funkční období předsedovi České biskupské konference Janu Graubnerovi. Arcibiskup olomoucký Graubner se již o vedení konference nebude moci ucházet a Duka, od kterého se očekává především vyjednání smíru se státem, je z logiky věci horkým favoritem.
„Pokud bude letos na jaře zasedat biskupská konference, je velmi pravděpodobné, že biskupové si do svého čela zvolí právě Dominika Duku,“ potvrzuje Jaroslav Šebek, historik, který se dlouhodobě zabývá současným děním v katolické církvi. Duka by tak napodobil svého předchůdce Miloslava Vlka, v jehož osobě se obě nejdůležitější funkce v rámci české katolické církve v devadesátých letech spojily.
Primas, nebo předseda biskupské konference?
Veřejností je za hlavu českých katolíků tradičně považován arcibiskup pražský. Coby představitel nejstarší diecéze, která navíc sídlí v hlavním městě země, totiž drží čestné tituly „primas český“ a „metropolita“. Dnes ale ve skutečnosti nejde o žádné funkce, a šéf konference by proto měl mít z čistě formálního hlediska navrch. „Z pohledu církve je vůdčí osobností nepochybně předseda České biskupské konference, on by měl udávat tón,“ vysvětluje Šebek.
Institut biskupských konferencí je ale podle teologa Vojtěcha Eliáše poměrně mladý a nezažitý. „Objevil se až po Druhém vatikánském koncilu a u nás až po revoluci. A pak, co si budeme povídat, blízkost k úřadům je důležitá. Dnešní předseda biskupské konference Jan Graubner sídlí v Olomouci. Být to ve středověku, musel by si v Praze postavit palác a žít tu, aby byl důležitým lidem nablízku,“ vysvětluje teolog.
Pravdou ale je, že biskupové ve vlastním slova smyslu žádného přímého nadřízeného nemají. „Hlavou diecéze je biskup. Ten za ni zodpovídá. Mezi něj a papeže nelze nikoho dalšího stavět -ani předsedu biskupské konference,“ dodává Eliáš.