Sobota 23. září 2023, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Důležitá je také údržba

Česko

Správná péče o matraci může prodloužit její životnost. Ze zdravotního hlediska je důležitá hlavně pro lidi, kteří jsou alergičtí na roztoče a na prach.

Zabránit množení malých parazitů v matraci lze hlavně pravidelným vysáváním. V případě, že alergií na roztoče a prach trpíte, je podle alergoložky Blanky Haindlové dobré jádro matrace vysát alespoň jednou týdně.

Pravidelným vysáváním se vám podaří udržet matraci relativně čistou ale jen dva až tři roky. Pak byste ji měli každý rok vystříkat speciálním přípravkem proti roztočům. Vyrábí se na přírodní nebo chemické bázi. Pro děti zvolte raději přírodní variantu.

Zapomeňte také na to, že na matraci položíte rovnou prostěradlo. Samozřejmostí by pro vás měly být potahy, které lze vyprat - nejlépe na 60 °C. Kromě obyčejných prodejci nabízejí i se speciálními úpravami, například proti roztočům, plísním nebo bakteriím.

Ty levnější jsou proti parazitům pouze nastříkané a po vyprání efekt vymizí. Dražší varianty mají vetkána speciální vlákna. Ta neztrácejí účinek ani po kontaktu s vodou a pracím práškem.

Pečovat o matraci by ale měli i lidé, u kterých se alergie na prach a na roztoče zatím neprojevila. Neudržovaná matrace totiž může u mnohých z nás alergii vyvolat. Nejprve začnete trpět po ránu rýmou, která během dne ustoupí. Postupně se ale stane chronickou.

Výskyt nové alergie hrozí hlavně lidem, kteří mají k alergiím zvýšený sklon. Podle odborníků jde o téměř třetinu populace. Ohroženi jsou například lidé trpící atopickým ekzémem.

A i když žádnou alergií netrpíte, kromě občasného vysávání a praní potahů byste neměli zapomínat matraci nejlépe třikrát do roka nechat pořádně vyvětrat a proschnout, aby se v ní nedařilo plísním.

Pokud vlastníte oboustrannou matraci, je dobré ji alespoň čtyřikrát do roka otočit ve směru hlavanohy. Zabráníte tím bodovému zatížení stejného místa.

Autor:

Antikoliková lahev MAM zdarma! Zapojte se do testování a podělte se o zkušenosti
Antikoliková lahev MAM zdarma! Zapojte se do testování a podělte se o zkušenosti

Vyzkoušejte novinku od MAM antikolikovou lahev, která díky své konstrukci snižuje výskyt koliky a podělte se o své zkušenosti s našimi čtenáři. Jak...