Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Důležité je věřit sám sobě

Česko

5 designérských triků MAGDALENY ROCHOVÉ A RADKA JAROUŠKA

„Stavby navrhujeme klientům na míru, v každém domě a interiéru se snažíme odrazit osobnost a jedinečnost jeho obyvatele,“ říká shodně pár z architektonického atelieru JRA. „Když si chce ovšem někdo zařídit byt nebo dům sám, měl by se zajímat o dění v architektuře a designu, věřit vlastnímu názoru, neměl by se nechat zviklat okolím, a hlavně se nesmí zarazit na půli cesty.“

1

Postupujeme od celku k detailu

Každý projekt se snažíme pojímat komplexně. Postupujeme od celku k jednotlivým detailům a přitom se snažíme vše propojovat. Nejen v souladu se současným trendem otevřených prostorů, ale také materiálově. Když takhle povedete jeden materiál celým bytem nebo domem, budete mít ve všech místnostech pocit, že jste pořád v jednom objektu, což je nesmírně uklidňující prvek. Zapomeňte na to, že byt musí být od prvního dne hotový a naprosto dokonalý, ale naopak si užívejte, jak s vámi roste a navzájem se sžíváte. Myslet si, že něco bude málo, je cesta do pekla. Raději se řiďte heslem, že je vždy snadnější něco později dodělat než rušit.

2

Inspirujte se

Udělejte si výlet na některý ze světových veletrhů designu a architektury. Je jen na vás, zda vyrazíte do Londýna či Frankfurtu, ale my máme ze všech nejradši milánský iSaloni. Vůbec totiž není od věci udělat si klidně i týden prázdniny a všechno si vyzkoušet i osahat, jak to jde právě jen na veletrhu. Doma, v běžném showroomu, nezískáte takový zážitek ani zkušenost, a na veletrzích se navíc objevují věci, u nichž už si nikdo není jistý, zda jde ještě o design, nebo už o umění. Oficiální milánský týden sice nedávno skončil, ale protože Italové jsou designem opravdu posedlí, probíhají tu výstavy i akce spojené s designem celý rok.

3

Boření bariér

Pokud na sebe věci plynule navazují, mohou v interiéru lépe vyniknout třeba velké plochy nebo přírodní věci. Chcete-li bourat bariéry, začněte přechody podlah a stěn, vyhněte se zbytečně vysokým a výrazným obvodovým lištám a hned potom zkuste zrušit podlahové prahy. Co můžete, zabudujte do stěn a propojte - například kuchyňskou linku s jídelním stolem. Snažte se, aby se u vás barvy i materiály přirozeně prolínaly, a výrazně nechte vyznít maximálně jednu věc.

4

V jednoduchosti je krása

Minimalismus architektonického myšlení i provedení má své ekologické, ekonomické a samozřejmě i estetické opodstatnění. Dává vám totiž vlastní prostor, na rozdíl od tisíce přeplácaných věcí, které mohou člověka psychicky utlačovat. Třeba na obyčejné skříni je pěkné, když necháte vyniknout přirozenou krásu materiálu dveří. Pověsíte-li na ně silnou nerezovou tyč, protože je zrovna v kurzu, nebudete za deset let, až bude zašlá a vyjde z módy, vědět, co s ní. Se skrytými úchytkami bude ale tatáž skříň pravděpodobně vypadat dobře i za dvacet nebo třicet let. Máte-li možnost, zařiďte si spíže a šatny, do nichž schováte všechno od oblečení třeba po pračku, vysavač a žehlicí prkno. Designová čistota zůstane neporušená a nepotřebné věci budete mít uklizené za pár minut.

5

Výrazný artefakt

Máme rádi hru s texturou a posouvání možností materiálu do extrémů. Tímhle způsobem pracují například Brazilci Fernando a Huberto Campana, kteří navrhují pro firmy Edra, Alessi nebo Vitra. Jejich křeslo Vermelho je dokonalým příkladem výrazného artefaktu pro minimalisticky pojatý prostor - tvarem a výraznou barvou zajímavě doplní jednoduchý interiér.

Autor: