Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

VIDEO: Výbuch poničil dům, je prakticky na odpis. Na vině může být fotovoltaika

Česko

  18:42aktualizováno  21:41
V Šonově na Náchodsku zasahovali hasiči u výbuchu v domě. „Pravděpodobná příčina výbuchu je technická závada na systému fotovoltaiky,“ informovali na síti X. Při explozi v domě nebyli žádní lidé.

Bezprostřední okolí poničeného domu bylo kvůli narušené statice uzavřeno, popsali hasiči.

„Ze střechy mohou padat uvolněné části. Nemáme informace o poškození okolních staveb,“ řekl k incidentu mluvčí krajských hasičů Ondřej Čuhanič.

Škodu odhadl přibližně na sedm milionů korun, což znamená, že dům je prakticky na odpis.

Podle mluvčího hasiči v tuto chvíli příčinu výbuchu vyšetřují. „Je zatím brzo na to, abychom dokázali určit technickou závadu fotovoltaiky. Nemůžeme říct, jestli to bylo způsobené baterií nebo něčím jiným,“ dodal pro redakci iDNES.cz.

Hasičský záchranný sbor ČR k explozi dodal statistiku, že před deseti lety hasiči hasili 10 požárů fotovoltaiky za rok, loni jich bylo už 55. „Počet FVE na střechách domů rychle roste, loni jich bylo připojených více než 160 tisíc,“ přiblížili na síti X.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autoři: ,

Nejlepší kosmetika na citlivou dětskou pokožku: Tohle musíte mít!
Nejlepší kosmetika na citlivou dětskou pokožku: Tohle musíte mít!

Značka Bübchen existuje už přes 60 let a v německy mluvících zemích je jedničkou mezi výrobci dětské kosmetiky. Stala se favoritem i pro naše...