Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dům zničený výbuchem stále hlídá policie. Dělníci se snaží zavést plyn

Česko

  13:19
PRAHA - Dům v centru Prahy, který v pondělí zdevastoval výbuch, stále hlídají policisté, nejbližší okolí zůstává i dnes pro dopravu uzavřeno. Řekl to mluvčí pražské policie Jan Daněk. Na místě pracují plynaři, kteří by odpoledne chtěli do okolních domů obnovit dodávky plynu.

Vůz, který před domem stál přišel o všechna skla foto: Policie ČR

Exploze domu v Divadelní ulici zranila čtyři desítky lidí a poškodila okolní domy. Škody se odhadují na desítky milionů korun. Příčinu neštěstí vyšetřují policisté, pravděpodobně je způsobil unikající plyn.

ČTĚTE TAKÉ:

"Budovu jsme už v pátek večer předali majiteli, který si ji nyní zajišťuje. Na místě jsou stále policisté, kteří budovu střeží, aby do tohoto prostoru neoprávněně nevstupovali cizí lidé," uvedl Daněk.

Uzavřeny zůstávají ulice Divadelní, Krocínova a Karolíny Světlé, už v úterý večer však začaly fungovat tramvajové zastávky Národní divadlo a Smetanovo nábřeží, kterými tramvaje po výbuchu jen projížděly. Podle mluvčího se v okolních domech, které výbuch také poškodil, vyměňují okna.

Při explozi byly zraněny desítky lidí, většina z nich lehce. Dva lidé však utrpěli zranění vážnějšího charakteru. Jeden měl otřes mozku a poranil si ramenní kloub a byl operován v Nemocnici Milosrdných sester sv. Karla Boromejského, druhý leží po operaci tříštivé zlomeniny nohy v nemocnici v Motole.

"Pacient je stále na jednotce intenzivní péče. Cítí se dobře, začíná rehabilitovat, ale ještě si u nás poleží," řekla mluvčí motolské nemocnice Pavlína Danková.

Zabezpečení budovy před pádem

Poškozený dům zabezpečili statici před pádem. Plynaři by dnes odpoledne v okolních domech chtěli obnovit dodávky plynu. "Pracovali jsme celou noc, dopoledne jsme prováděli dokončovací práce, zkoušíme tlakovat a kontrolujeme těsnost," sdělil mluvčí společnosti Miroslav Vránek.

Obnovení dodávek však podle něj záleží i na tom, zda budou přítomni majitelé objektů. Dům vybuchl v pondělí dopoledne, hasiči odklízeli sutiny až do úterního večera, aby zjistili, zda pod nimi někdo nezůstal. Po neštěstí nikdo pohřešován nebyl, ale s definitivním potvrzením, že neštěstí nemá oběti na životech, se čekalo až na vyklizení domu. Pak objekt převzala policie, aby vyšetřila příčinu neštěstí, její zástupci však upozornili, že zkoumání může trvat až několik týdnů.

Škoda za desítky milionů

Předběžný odhad škod činí desítky milionů korun, zjistila ČTK u největších pojišťoven. V jedné části budovy jsou propadlé stropy a vychýlila se zeď do ulice. Další milionové škody vznikly v Galerii Zdeňka Sklenáře, která v domě sídlí.

Tlaková vlna zničila řadu originálních děl. Škody vzniknou i na ušlém nájemném, na zdraví a majetku lidí, na okolních domech nebo zaparkovaných autech. Výbuch navíc vyrazil část skleněných výplní Národního divadla a Nové scény. Nedaleká Akademie věd a dvě fakulty Univerzity Karlovy mají zničené knihovny, učebny i kanceláře.

Policisté lidem postiženým výbuchem nabídli pomoc při dokumentování materiálních škod, pražští radní se usnesli, že jim finančně vypomohou.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat