Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Velcí hráči. Dvojice Kyselý - Langer točí miliony v realitách

Česko

  20:00
PRAHA - Nerozlučné byznysové přátelství zpečetěné společným stamilionovým realitním impériem. Propojení po léta tak těsné, že dva olomoučtí Ivanové – bývalý ministr vnitra za ODS Langer a realitní magnát Kyselý – patří k hlavním figurám rozsáhlé policejní operace s krycím názvem Vidkun. Výjimečně odemykáme text Lidových novin, který analyzuje jejich vztah.

Ivan Langer a jeho známý, olomoucký podnikatel Ivan Kyselý sledují zápas Tomáše Berdycha v Davis Cupu foto: Alexandr Satinský, MAFRA

V operaci Vidkun vyšetřovatelé rozkrývají údajnou korupční chobotnici, která prorůstá politikou až k policejním špičkám.

Pojítkem lidí, kteří v policejní síti uvízli, je Olomoucký kraj, v němž bývá dvojici K+L připisována role šedých eminencí na byznysově-politické scéně.

Langer s Kyselým své dlouholeté propojení, prezentované v médiích jako „Langerův blízký přítel podnikatel Kyselý“, vloni zformalizovali. Jak zkraje letošního roku podrobně popsaly LN, pomocí Kyselého se Ivan Langer stal velkým hráčem v realitách. Díky loňské transakci se totiž bývalý ministr, který z politiky v roce 2010 odcházel s majetkem v jednotkách milionů a pětimilionovým dluhem, stal za 40 milionů korun 20procentním společníkem v Kyselého firmě IES Moravia Real.

Otázky bez odpovědí

Kde na nákup akcií vzal? „Vzal jsem si úvěr,“ sdělil na počátku roku LN a jakékoliv další podrobnosti odmítl rozebírat. Třeba z čeho vysoký úvěr bude splácet, když firma sice disponuje stamilionovým majetkem, ale její výsledek hospodaření se pohybuje vždy v jednotkách milionů pod nebo nad nulou. Na splátky si tak bude muset vydělat jinde.

„Rozumím tomu, že je to možná pro vás těžko představitelné, leč mé dosavadní (a věřím, že i budoucí) příjmy mi to umožňovaly a umožňují. Vy nejste a nemůžete být autoritou, které bych to měl prokazovat,“ napsal tehdy redakci v e-mailové korespondenci Langer.

O špatnou investici ovšem určitě nejde. Firma v sobě ukrývá malý poklad. Lukrativní nemovitosti v centru Olomouce a také pozemky v srdci Hané. Jejich celková hodnota je dle obchodního rejstříku asi 350 milionů korun.

Nemovitosti v Olomouci spojené s Ivanem Langerem a Ivanem Kyselým.

Šest památkově chráněných paláců přitom IES Moravia Real získala přímo od města, které se v průběhu posledních třinácti let zbavovalo majetku, aby mělo na investice.

Šlo třeba o Ditrichštejnský palác na Horním náměstí. Shodou okolností tam sídlí restaurace, v níž byl Ivan Langer léta častým hostem. Před čtyřmi lety ji IES Moravia Real koupila od města za osmdesát milionů korun.

Zátah na Langera a policisty. Vše jde podle plánu, ujišťuje Ištvan

Rok poté, co město prodalo Ditrichštejnský palác, radní pokračovali v naplňování svojí vize a zbavili se dalšího historického paláce, tentokrát na olomouckém Žerotínově náměstí. Okolnosti jeho prodeje vzbudily ještě větší protesty než předchozí prodej.

Rohový dům s restaurací U Bakaláře koupila za 12 milionů společnost Toda Ibex, dnes Real Estate Moravia, dceřinka společného podniku Ivanů Langera a Kyselého. Nemovitost přitom chtěli původně koupit její nájemníci a radnice jim ji i slibovala. Nakonec ale rozhodovala obálková metoda.

Předloni olomoucká radnice za 60 milionů korun prodala znovu firmě IES Moravia Real měšťanský dům U Zlatého jelena, který podle historiků patří do souboru 15 privilegovaných kupeckých domů nazývaných Pod Bohatými krámy a zmiňovaných už v roce 1362.

Od tenisu k hotelu

Společným „projektem“ dua K+L je pak rozvoj obce Véska nedaleko Olomouce. V maličké obci nakoupila kdysi pozemky Langerova matka, dnes tam už má nakoupeno i sám Langer. A hlavně v areálu bývalého JZD vznikl luxusní sportovní klub.

Před 11 lety tehdejší vlivný místopředseda ODS Langer zařídil tamnímu klubu dotaci devět milionů, aby měl na vybudování kurtů a šaten. A jezdil si tam „zapinkat“.

Dnes tu stojí moderní víceúčelová hala, další kurty a také hotel, postavený částečně z eurodotací. Desítky milionů v areálu investuje právě společnost IES Moravia Real. Na hotel bylo třeba asi 80 milionů, z nichž 30 dodal regionální operační program, zbytek platila Kyselého a Langerova firma. Druhým projektem je víceúčelová hala s odhadovaným rozpočtem 68 milionů korun, na niž má z unijního programu přitéct třetina. Partnerem projektu je opět IES Moravia Real.

Langerova Véska hýčkaná miliony

Přátelství Langera a Kyselého se datuje už od devadesátých let. Nejviditelněji proniklo na veřejnost v roce 2007. Tehdy vyšlo najevo, že Langer má kromě hypotéky na dům ještě dluh. Konkrétně šlo o půjčku dvou milionů korun, které postupně splácel. A věřitelem byl právě podnikatel Kyselý.

Bývalý ministr zarputile odmítal vysvětlit, proč si půjčil právě od něj. Tehdy přitom čelil podezření, že Kyselému a dalšímu vlivnému podnikateli Luďkovi Sekyrovi pomohl se získáním největší stavební firmy v zemi – IPS. Později Langer vysvětloval, že mu olomoucký podnikatel půjčil na rekonstrukci domu. A na splátky dluhu rozhodně nespěchal. Když v roce 2010 Langer opouštěl sněmovnu, zbývalo vrátit ještě 900 tisíc.

Podobně vstřícný byl Kyselý i v případě pozemků ve Vésce. Langer je získal právě od něj. Kyselý postupně parcely nakoupil přes společnost IES Management, celkem dal za 6000 metrů čtverečních 2,1 milionu korun. O čtyři měsíce později si Langer kupuje celou firmu i s pozemky za 1,4 milionu. Proč? To Langer ani Kyselý nevysvětlili. Od února bývalý ministr s LN nekomunikuje.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...