Čtvrtek 12. prosince 2019svátek má Simona 1 °C sněžení Předplatné LN
2. dubna 2012 10:11, aktualizováno  11:06 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ďuričko neuspěl. Soud zamítl jeho žádost o obnovení procesu

Bohumír Ďuričko u soudu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bohumír Ďuričko u soudu | foto: ČTK

PRAHA Bohumír Ďuričko, kterému soudy v roce 2009 uložily 12,5 roku vězení za vraždu Václava Kočky mladšího, neuspěl s návrhem na povolení obnovy svého procesu. Jeho žádost zamítl Městský soud v Praze.

Ďuričko se za pomoci nových posudků neúspěšně snažil soud přesvědčit o tom, že Kočku mladšího zastřelil v sebeobraně. Rozhodnutí není pravomocné, lze si proti němu podat stížnost.

ČTĚTE TAKÉ:


"Nebyly zjištěny žádné nové skutečnosti. Šlo jen o hru se slovíčky," zdůvodnila rozhodnutí soudkyně Eva Brázdilová. Ďuričko prý rozhodnutí čekal, soudkyně podle něj bránila svůj rozsudek. Podá proto stížnost k Vrchnímu soudu. "Lituji toho, co se stalo. Je to stejné neštěstí jako autonehoda," kál se před soudem.  

Ďuričkův advokát Vadim Rybář ve své závěrečné řeči argumentoval rozdíly v původních a nově zpracovaných posudcích. Nové podle běj mimo jiné prokazují, že Ďuričko jednal v sebeobraně a i když střílel, nechtěl jeho klient zabít. Trestný čin vraždy by podle něj měl být minimálně překvalifikován na zabití.

U pražského městského soudu pokračuje jednání o návrhu na obnovu procesu v kauze pražského podnikatele Bohumíra Ďurička, kterému soudy v roce 2009 uložily 12,5 roku vězení za vraždu Václava Kočky mladšího.

Muž se za pomoci nových posudků snaží soud přesvědčit o tom, že jednal v sebeobraně. Podle jeho advokáta Vadima Rybáře by měl být odsouzen za zabití. Trestní senát vyslýchá znalce z oboru psychologie.

Tragická událost se stala 9. října 2008 kolem 23:10 v pražské restauraci Monarch po křtu a autogramiádě knihy tehdejšího předsedy ČSSD Jiřího Paroubka. Ďuričko a Kočka mladší se tehdy dostali do roztržky, při které Kočka mladší podnikatele nejméně jednou udeřil do obličeje. Ďuričko pak vytáhl od pasu zbraň, namířil na svého protivníka a třikrát na něho vystřelil z bezprostřední vzdálenosti. Každý z výstřelů byl smrtelný.

Ďuričko obžalobu odmítal, Kočku mladšího prý zavraždit nechtěl. Od počátku se hájil tím, že se pouze přiměřeně bránil fyzickému útoku. Tvrdil, že jej Kočka mladší "zákeřně a brutálně" napadl údery do obličeje, až spadl na svou těhotnou přítelkyni. Obžaloba měla naopak za to, že potyčka byla pouze slovní a Ďuričko se zranil až po střelbě. Soudy daly částečně za pravdu Ďuričkovi. Útok podle nich ale nebyl "zdaleka" tak dramatický a silný, jak jej popisoval Ďuričko, a střelba tak v žádném případě nebyla přiměřenou obranou.

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!