Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ďuričko zůstane ve vazbě

Česko

  13:12
PRAHA - Pražský hoteliér Bohumír Ďuričko, obviněný z vraždy Václava Kočky mladšího, má zůstat ve vazbě. Rozhodl o tom dnes pražský městský soud. Ďuričko podle policie zastřelil syna provozovatele Matějské pouti loni v říjnu po křtu knihy předsedy ČSSD Jiřího Paroubka. Hrozí mu deset až 15 let vězení. Důvody rozhodnutí soud nesdělil s tím, že nejprve o nich bude informován písemně Ďuričko.

Bohumír Ďuričko ve vazbě. foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Soud o Ďuričkově žádosti jednal za přísných bezpečnostních opatřeních. Samotných výslech Ďurička trval zhruba 1,5 hodiny. Poté byl odvezen zpět do vazební věznice. Soud na poslední chvíli změnil jednací místnost. Výslech se tak uskutečnil v neveřejné části soudu a pod dohledem maskovaných a ozbrojených policistů.

Znovu by se soud mohl propuštěním Ďurička zabývat za tři měsíce, vzhledem k tomu, že hlavní líčení má před pražským městským soudem začít počátkem dubna, Kulawiak předpokládá, že by žádost byla posouzena v rámci líčení. Ďuričkův advokát Jan Červenka řekl, že on, ani jeho klient moc nepočítají s tím, že by soud před začátkem procesu pustil hoteliéra na svobodu.

Obvodní soud pro Prahu 1 poslal Ďurička krátce po události do vazby s tím, že hrozí nebezpečí, že se pokusí uprchnout a že bude ovlivňovat svědky.

Druhý důvod po čase žalobci i soud zrušili. Obvodní soud ovšem koncem listopadu rozšířil důvody vazby s tím, že by hoteliér mohl opakovat trestnou činnost, za níž je stíhán, nebo by mohl spáchat zločin, kterým hrozil. Podle žalobkyně, která rozšíření důvodů vazby navrhla, byla příčinou podnikatelova tvrzení, že by se v případě podobné situace zachoval stejně. Ďuričko se pokoušel dostat z vazby na třímilionovou kauci, rozšířením důvodů jeho pobytu za mřížemi ale tato možnost padla.

Obžalobu na Ďurička předala státní zástupkyně soudu koncem ledna. Hlavní líčení by mělo začít počátkem dubna. Tragická událost se stala loni 9. října po křtu a autogramiádě Paroubkovy knihy v pražské restauraci Monarch. Podle policie se Ďuričko a Václav Kočka mladší dostali do sporu a následně i do potyčky. Ďuričko pak údajně vytáhl zbraň a Kočku mladšího zastřelil třemi ranami z pistole.

Ďuričko a svědci přišli s odlišnými verzemi popisu incidentu. Ďuričko médiím řekl, že jej Kočka mladší napadl, protože předtím urazil jeho otce, provozovatele Matějské pouti Václava Kočku staršího. Po dvou inkasovaných úderech prý Ďuričko upadl na svou těhotnou přítelkyni. Podle svých slov se bál o život svůj, své přítelkyně i nenarozeného dítěte a třikrát vystřelil směrem ke Kočkovi mladšímu. Naopak Kočka starší a další Paroubkův známý, podnikatel Vratislav Šlajer, již dříve řekli, že si nevšimli, že by Kočka mladší Ďurička napadl.

Ďuričkovi patří společnost Hotel Axa, která provozuje stejnojmenný pražský hotel. Dříve se angažoval i na fotbalové scéně, když v 90. letech vstoupil do Dukly Praha. V roce 1997 ji přestěhoval do Příbrami a o dva roky později klub prodal kontroverznímu podnikateli Jaroslavu Starkovi.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko
Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko

Kendamil je kojenecká výživa bez kompromisů. Dopřejte svému děťátku to nejlepší – oblíbenou prémiovou výživu v XXL balení! 3 z vás ji pošleme a...

Mohlo by vás zajímat