Sobota 31. července 2021, svátek má Ignác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dušek dostal tužku. A odboráři si ho zvou 'na kobereček'

Česko

  11:56
PRAHA - Odborový předák Jaromír Dušek obdrží v nejbližších dnech "dárek". Vysloužil si ho díky svým výrokům o homosexuálech v Českých drahách, kde se prý "bojí ohnout pro tužku na chodbě". Sdružení gayů, leseb a přátel STUD Brno mu proto poslalo speciálně upravenou tužku, aby se už bát nemusel.

Jaromíru Duškovi pošle Sdružení gayů, leseb a přátel STUD Brno speciální tužku. foto: stud.cz

"Než se pan Dušek zbaví svého iracionálního strachu z homosexuálních lidí, který se nazývá homofóbií, chceme alespoň trochu přispět k jeho pocitu bezpečí při procházení chodbami Českých drah. Určitě se mu bude hodit tužka uvázaná na provázku, aby se pro ni nemusel ohýbat, když mu upadne. Může si ji připnout na opasek jako správný muž," vzkázal na webových stránkách Duškovi člen sdružení Martin Strachoň.

Čtěte více:

Kromě tužky obdrží odborový předák od členů sdružení i výtisk příručky "Homofobie v žákovských kolektivech", kterou před nedávnem vydal Úřad vlády pro potřeby základních a středních škol. Podle Strachoně totiž Dušek svým chováním prokázal, že patří zpět na základní školu.

"Na základní škole si kluci nadávají do buzerantů kvůli věcem, které nijak nesouvisí se sexuální orientací. Spojování s homosexualitou má v jejich podání sloužit jen k iracionální pohaně dotyčného, jako nadávka. Podobně to použil i pan Dušek. A ukázal tím, že patří na základní školu," uvedl Strachoň.

Šéf odborových svazů železnice Jaromír Dušek

Na homofóbní výroky šéfa Svazu odborářů služeb a dopravy, které Dušek pronesl v rozhovoru pro sobotní Lidové noviny, už v sobotu reagoval premiér Jan Fischer. Duška Obvinil z vyvolávání nenávistné homofóbní atmosféry a vyzval ho k veřejné omluvě. K jeho výzvě se přidaly i politické strany.

Čtěte více:

Dušek se ale podle ČTK omlouvat nehodlá. Obdržel prý naopak obdivné ohlasy, že konečně řekl pravdu. Dodal ale, že dostává i výhružné sms. Podle Duška nebyla jeho kritika mířena proti homosexuálům jako menšině, ale vadí mu ti, kteří zneužívají svou homosexuální orientaci k tomu, aby "opanovali vedoucí pozice ve státní správě" a "v managementu Českých drah například".

Odboráři žádají vysvětlení a zvou Duška na "kobereček"

Odboroví předáci se od slov Jaromíra Duška distancují. Předseda Odborového svazu dopravy Luboš Pomajbík rádiu Impuls řekl, že Dušek by aspoň dočasně neměl za odbory vyjednávat. Kritizoval ho i předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Milan Štěch a už v sobotu i prezident Federace strojvůdců Jindřich Hlas. Pomajbík uvedl, že Dušek by měl svá slova kolegům z Koalice odborových svazů v dopravě vysvětlit na pondělním jednání, svolaném právě kvůli této záležitosti.

"ČMKOS vždy vystupovala proti všem formám diskriminace a vyzývá Jaromíra Duška, aby své výroky zvážil a omluvil se za ně. Problémem se bude zabývat nejbližší zasedání Rady ČMKOS, na kterém jsou zastoupeny všechny odborové svazy sdružené v této největší odborové centrále," uvedl v prohlášení v neděli Štěch.

Pomajbík Impulsu řekl, že Duškovo vyjádření je nešťastné a komplikuje situaci. Dodal, že zatím všichni reagují na výroky, které zazněly v médiích. Dušek by proto podle něj měl dostat šanci osobně je vysvětlit kolegům odborářům a případně se očistit.

Dušek však jakékoliv omluvy odmítá. Vyjádření prý myslel "žertovně". "Ale dílem to, co říkám, je pravda," uvedl.

ČTK