24. července 2019 12:56 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Dusivé horko nad Evropou. Čechy čeká ve čtvrtek až 36 °C, hrozí poškození kolejí

V horkých dnech jsou koupaliště přeplněná. Na snímku pražské Podolí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V horkých dnech jsou koupaliště přeplněná. Na snímku pražské Podolí. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Praha Teploty v části Čech mohou ve čtvrtek dosáhnout až 36 stupňů Celsia. Meteorologové proto vydali výstrahu s vysokým stupněm nebezpečí. Horko může podle nich poškodit i koleje. Ve středu odpoledne budou teploty nižší, přesto ale na většině území přesáhnou 31 stupňů. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

„Nad střední Evropou se bude udržovat oblast vyššího tlaku vzduchu, která se zvolna přesune nad Skandinávii. Nejvyšší teploty čekáme od středy (24. 7.) na většině území s výjimkou severovýchodu a východu přes 31 °C, ve čtvrtek (25. 7.) v části Čech až 36 °C,“ uvedli meteorologové.

Výstraha s vysokým stupněm nebezpečí platí od čtvrtečního poledne do 21:00 v Praze a v krajích Středočeském, Jihočeském, Plzeňském a Karlovarském a také v částech krajů Ústeckého, Libereckého, Královéhradeckého a Pardubického. Od čtvrtečního večera je pak v platnosti výstraha s nízkým stupněm nebezpečí, která je na většině území vyhlášena rovněž ve středu odpoledne.

Podle meteorologů jsou teploty výrazně přesahující 30 stupňů velmi vysokou zátěží na lidský organismus, hrozí nebezpečí přehřátí a dehydratace. Lidé by měli dodržovat pitný režim, pít hlavně neslazené nealkoholické nápoje a kombinovat je s minerálními vodami. V poledních a odpoledních hodinách by měli omezit fyzickou zátěž.

Meteorologové také doporučují omezit pohyb na přímém slunci, hodnoty UV indexu budou odpoledne velmi vysoké. Je proto vhodné nosit pokrývku hlavy, sluneční brýle a chránit pokožku.

Lidé by také neměli nechávat děti nebo zvířata na přímém slunci, zejména v zaparkovaných autech.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
VEDOUCÍ ZÁKAZNICKÉHO SERVISU

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 45 000 - 55 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz