Neděle 11. dubna 2021svátek má Izabela 17 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Duškova slova jsou nejpodlejším útokem, rozhořčil se Fischer

Premiér Jan Fischer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Jan Fischer | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Odborový předák Jaromír Dušek v rozhovoru pro LN řekl, že České dráhy (ČD) ovládají homosexuálové. Sklidil za to ostrou kritiku premiéra Jana Fischera, podle kterého Dušek vyvolává nenávistnou homofobní atmosféru. Předseda vlády vyzval šéfa Svazu odborářů služeb a dopravy Duška, aby se veřejně omluvil. Jeho výroky kritizují i další strany.

Fischer jeho slova ostře odsoudil. "Je to typ nejpodlejší a nejprimitivnější formy útoku na lidskou důstojnost," uvedl v prohlášení, které médiím poskytl mluvčí vlády Roman Prorok. Premiér vyzval předáky odborových organizací, které tvoří Koalici dopravních odborových svazů, aby se od takového jednání veřejně distancovali. Pokud se Dušek neomluví a nevezme svá slova zpět, bude ho premiér považovat za osobu diskvalifikovanou pro jakékoli jednání.

Co Dušek řekl o řediteli ČD Petru Žaludovi pro LN

"To je jednoznačně člověk (podnikatele) Romana Janouška a pražské kliky ODS. Jinak: homosexuál Žaluda drží s homosexuálem Slamečkou, homosexuál Slamečka má vazby na homosexuála Nováka (Gustav Slamečka je ministr dopravy, Jan Novák šéf úřadu vlády). A na ministerstvu dopravy je těch homosexuálů natahanejch tak dvacet a ve vedení drah tak třicet, a tihle lidé absolutně ovládají České dráhy. To mi věřte. Já tam chci založit spolek čtyřprocentní menšiny heterosexuálů, abychom měli rovné příležitosti. Můžu vám říct, že se tam bojím ohnout pro tužku na chodbě."

Více si přečtěte v rozhovoru ZDE.

Dušek ale ČTK řekl, že se v žádném případě omlouvat nehodlá. Má prý zatím kladné ohlasy, které ho oceňují za to, "že konečně řekl někdo pravdu".

Později ale dodal, že mu chodí i výhrůžné sms. Nedomnívá se, že by se svými slovy vyřazoval ze slušné společnosti. Podle něj se ze slušné společnosti vyřazují ti, kteří zneužívají svou homosexuální orientaci k tomu, aby "opanovali vedoucí pozice ve státní správě" a "v managementu Českých drah například". Jeho kritika prý nemíří na homosexuály jako menšinu. "Mám mezi nimi desítky přátel. Nedělá mi problém s nimi uzavřít obchod, jet s nimi na výlet nebo jít na mejdan," uvedl Dušek. Mluvčí ČD Petr Šťáhlavský jeho slova nechtěl komentovat.

Topolánek: Odbory se musí od Duška distancovat
Prezident Federace strojvůdců Jindřich Hlas, Duškův kolega z Koalice dopravních odborových svazů, vyjádření pro LN odsoudil. "Takové výroky v žádném případě, s tím já se absolutně odmítám ztotožňovat a mrzí mě to, že se pan Dušek nechal vyprovokovat," řekl ČTK.

Na Duškovu hlavu se snesla kritika i z některých dalších stran. "Pan Dušek by se měl omluvit. Takové výroky jsou v rozporu s politikou ČSSD a poškozují i pověst odborů. V souladu s politikou ČSSD je naopak prolamování předsudku, jehož výsledkem bylo i přijetí zákona o registrovaném partnerství," uvedl předseda ČSSD Jiří Paroubek.

Anketa

Poraďte odboráři Duškovi. Co by měl udělat?

Omluvit se. 661
Odstoupit. 490
Zcela zmizet z veřejného prostoru. 12435
Mávnout rukou a dělat jakoby nic. 6943

Také šéf ODS Mirek Topolánek Duškova slova odsoudil jako "nejen neslušné, ale přímo nenávistné". "Pro mě (Dušek) od této chvíle není partnerem pro jakákoli jednání. Jestli se železniční odbory od Jaromíra Duška okamžitě veřejně nedistancují, přestanou být i ony partnerem pro jakákoli další politická jednání," dodal předseda občanských demokratů.

Vyjádření odborového předáka kritizovalo i předsednictvo TOP 09. Duška ale nevyzvalo, aby se omluvil, protože slušní lidé podle TOP 09 o jeho omluvu stejně nestojí. "O to důrazněji ale žádáme odborové svazy, aby se ve veřejné diskusi zdržely diskriminačních urážek a ponižování důstojnosti menšin a jasně se vyjádřily, že je v budoucnosti nehodlají diskriminovat," prohlásil šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg.

A Duškova slova se nelíbí ani Jiřímu Hromadovi, předsedovi Gayiniciativy. "Ať přinese důkazy, že pan Slamečka a další jsou ve svých úřadech neschopní. Ale jestli chce infikovat veřejnost tím, že homosexuálové mají nějaké komploty lidí, kteří se dostávají na svá místa jen díky sexuální orientaci, tak vytváří homofobní prostředí, o kterém si myslím, že už se nám v České republice dávno podařilo odstranit," řekl Hromada serveru iDnes.cz.

Homosexuálové pošlou Duškovi speciální tužku

Na Duškův výrok, že České dráhy ovládají homosexuálové a "on se tam bojí ohnout pro tužku na chodbě", zareagovalo Sdružení gayů, leseb a přátel STUD Brno. Šéfovi Svazu odborářů služeb a dopravy pošlou speciální tužku a k dárku mu přibalí i publikaci "Homofobie v žákovských kolektivech", kterou před nedávnem vydal Úřad vlády pro potřeby základních a středních škol.

Jaromíru Duškovi pošle Sdružení gayů, leseb a přátel STUD Brno speciální tužku.

"Než se pan Dušek zbaví svého iracionálního strachu z homosexuálních lidí, který se nazývá homofóbií, chceme alespoň trochu přispět k jeho pocitu bezpečí při procházení chodbami Českých drah. Určitě se mu bude hodit tužka uvázaná na provázku, aby se pro ni nemusel ohýbat, když mu upadne. Může si ji připnout na opasek jako správný muž," vzkázal Duškovi Martin Strachoň ze sdružení STUD Brno. 

,

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Nastartujte svůj den kvalitní snídaní. 50 rodin otestuje Ranní chlebík s vitamínem D
Nastartujte svůj den kvalitní snídaní. 50 rodin otestuje Ranní chlebík s vitamínem D

Přihlaste se do velkého testování a ochutnejte novinku od Penamu – Ranní chlebík s vitamínem D, chia, červenou quinou a dýňovými semínky. Dodá...