2. května 2012 19:20 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Dusno kvůli Husákovi. Vedení policie se zlobí na odboráře

Policista Vladislav Husák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policista Vladislav Husák | foto: Hynek Glos - archiv LNLidové noviny

PRAHA Vedení policie vynadalo odborářům za otevřený dopis, v němž se postavili proti jmenování Vladislava Husáka do čela ochranné služby.

Odboráři napsali, že Husák pozbyl jejich důvěry a neměl by pracovat na žádných vedoucích pozicích policie. Otevřený dopis zveřejnili 25. dubna, o den později za něj dostali vynadáno na setkání s Lessyho ekonomickým náměstkem Slavomírem Bellem.

ČTĚTE TAKÉ:

Odbory se bouří proti Husákovi: Pozbyl naší důvěru, píší Lessymu


"Nelíbilo se mu, že jsme se vůbec proti Husákovi postavili a jakou formou jsme tak učinili," popsal serveru Lidovky.cz předseda Unie bezpečnostních složek Zdeněk Buřič. Atmosféra na jednání byla podle něj vypjatá. Odbory nicméně názor nezměnily. "Pro nás není vhodným kandidátem nejen na ředitele ochranné služby, ale ani jako funkcionář v nejvyšších patrech policie," uvedl k tomu Buřič.

Ne všichni jsou však proti Husákově jmenování. Zastal se ho třeba nezávislý odborový svaz policie. Podle nich je kvalitní funkcionář a dlouhodobě dělá pro policii. Dopisem se za Husáka postavili také tři bývalí krajští ředitelé a 20 policistů ruzyňské cizinecké policie. "Dopis mi policejní prezident ukázal, považují ho za vynikajícího odborníka a výborného člověka," dodává k tomu Buřič.

Ten se podivuje i nad podporou cizinecké policie. "Sto procent našich členů řeklo, že je nepřijatelný a na druhou stranu jsem od policejního prezidenta viděl jakousi petici dvaceti lidí na jeho podporu," krčí rameny.

Sejdou se osobně

S Husákem se odboráři setkají osobně. "Projevil touhu se s námi sejít. Detailně mu řekneme, proč jsme proti jeho jmenování," plánuje Buřič.

Svůj odchod z vedení policie nabídl loni poté, co se objevily zprávy, že se v Obecním domě setkal s kontroverzními podnikateli Tomášem Hrdličkou a Romanem Janouškem. Vedle nich tam měl být i exprimátor Pavel Bém. Náměstek tvrdil, že šel kolem a jen se zastavil pozdravit své známé.

Lessy však rezignaci svého náměstka přijal až koncem března poté, co lobbista podle policie srazil v opilosti autem ženu. Nechtěl prý, aby byla policie v této kauze jakkoli zpochybňována, přestože podle policejního prezidenta nebylo sebemenší podezření, že Husák v posledních měsících s Janouškem komunikoval. Husák ve svém prohlášení odmítl spojování svého odchodu s Janouškem či jeho incidentem.

ogoOndřej Golis

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.