Úterý 3. října 2023, svátek má Bohumil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Donášel z BIS informace Zemanovu chráněnci Romovi. Přišel o prověrku a tím o práci

ilustrační snímek foto: koláž iDNES.cz

V Bezpečnostní informační službě (BIS) skončil její zaměstnanec Martin Kropík. Ten v době úřadování bývalého prezidenta Miloše Zemana vynášel informace z BIS pracovníkovi bezpečnostního odboru prezidentské kanceláře Jiřímu Romovi. Kropíkovi byla odebrána bezpečnostní prověrka a tím pádem i skončil jeho pracovní poměr, potvrdil tento týden Městský soud v Praze.
  9:02

„Porušil povinnost zachovávat mlčenlivost o skutečnostech, o nichž se dozvěděl při výkonu služby, když neoprávněné osobě předal velké množství citlivých informací o činnosti Bezpečnostní informační služby,“ píše se v rozsudku. Jak upozornil web Aktuálně.cz, Městský soud v Praze ho v neveřejném řízení vynesl tento týden.

„Zejména vyzrazení informací o postupech při používání zpravodajské techniky a o tom, jak ji lze odhalovat, soud považuje za závažné. S neoprávněnou osobou, které tyto informace předal, se setkal opakovaně, a své pochybení při následném pohovoru s BIS zapíral,“ uvedl soud.

Kropík působil ve speciální sekci BIS, podílel se na technické činnosti kontrarozvědky, jako jsou bezpečnostní kontroly prostor využívaných nebo sledovaných službou. Rom odešel pracovat na Hrad právě z Bezpečnostní informační služby, kde podle serveru sloužil téměř 30 let a platil za špičkového analytika. Kontrarozvědku opustil kvůli napětí mezi sebou a ředitelem Koudelkou, na něhož ve stejné době opakovaně slovně útočil tehdejší prezident Miloš Zeman, píše web.

Kropík podle serveru přiznal, že se s Romem stýkal, všechno ostatní zapřel. Kontrarozvědka měla ale schůzky, z nichž jedna se uskutečnila předloni v srpnu, nahrané, soudu předala jejich záznam i přepis rozhovorů. Rozhodnutí o odebrání prověrky se snažil důstojník zpochybnit tím, že na dokumentu byla špatně uvedená funkce bezpečnostního ředitele služby nebo že chybělo razítko. Soud však námitky proti formálním chybám zamítl s tím, že nemají vliv na správnost verdiktu.

Úniky informací z kontrarozvědky na Hrad se zabývá její inspekce, jež spadá pod Koudelku. Činnost inspekce dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Praze. Případ se prověřuje pro podezření z ohrožení utajované informace. „V uvedené věci prověřování skončeno dosud nebylo,“ řekl Aktuálně.cz dozorový žalobce Marek Bodlák.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!