Čtvrtek 20. února 2020svátek má Oldřich -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Důvod exploze v podniku na výrobu munice? Zaměstnanec přenášel v kelímku třaskav

Firma vyrábí sportovní a lovecké střelivo | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Firma vyrábí sportovní a lovecké střelivo | foto: iDNES.cz. Jiří Meixner

VLAŠIM (BENEŠOVSKO) V podniku výrobce munice Sellier&Bellot ve Vlašimi na Benešovsku v pondělí odpoledne explodoval střelný prach. Výbuch si podle prvních informací hasičů vyžádal nejméně jedno úmrtí, policie to ale oficiálně nepotvrdila a mluví o třech pohřešovaných pracovnících.

Výroba v areálu nebyla přerušena. Místo prohlíželi pyrotechnici, průzkum bude pokračovat v úterý, řekl mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda. Vyšetřovatelé tak do postiženého objektu zatím nemohli. Policie se podle benešovské mluvčí Evy Stulíkové případem zabývá pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti.

Výbuch v zadní části areálu byl hlášen po 12:45, pyrotechnici do zbrojovky dorazili kolem 14:00. Podle Svobody byly zasaženy malé sklady o rozměrech dva krát jeden metr a explodující látky nebylo velké množství. Po výbuchu nevznikl požár, kolem místa exploze byla okamžitě vytvořena dvousetmetrová ochranná zóna, za kterou nikdo nesměl.

Specialisté nejdříve prohlíželi okolní budovy a zjišťovali, zda nejsou poškozeny a nehrozí další výbuch. Po 17:00 se nad areál vznesl na průzkum vrtulník, o hodinu později místo prověřil speciální robot. „Teprve poté mohl na místo vstoupit policejní pyrotechnik v těžkém pyrotechnickém obleku,“ uvedla Stulíková. Kolem 20:00 místo prověřovali ještě tři pyrotechnici, už bez těžkých zásahových obleků. „Celé by to tam měli zadokumentovat, zatím se nebude s ničím hýbat,“ řekl Svoboda. Místo bylo také nasvíceno, důkladná prohlídka ale bude pokračovat až za denního světla. Teprve po dokončení průzkumu budou moci na místo znalci z oboru pyrotechniky a pracovníci báňského úřadu, aby případ vyšetřili.

Trhavina v kelímku

Firma Sellier&Bellot potvrdila, že pohřešuje tři pracovníky. Podle podniku exploze nastala ve skladu materiálu pro výrobu zápalek. Mluvčí báňského úřadu Bohuslav Machek řekl, že se tak stalo, když jeden ze zaměstnanců firmy v kelímku přenášel třaskavinu z místa výroby do meziskladu. Třaskavinou byl trinitroresorciát, což je poloprodukt, který slouží k dalšímu zpracování střelného prachu, dodal mluvčí báňského úřadu.

Vchod do areálu odpoledne hlídali dva strážníci a kolem se shlukovali místní, okolí celé zbrojovky střeží policie. „Byly to dvě hned za sebou jdoucí kovové rány,“ řekla ČTK mladá žena s dítětem v kočárku, která byla v době výbuchu nedaleko podniku. Ve zbrojovce pracují její známí, zda jsou v pořádku, nevěděla. „Ležela jsem a četla, byla to strašná rána, dům se úplně zatřásl,“ popsala své zážitky seniorka, která se novinářům představila jako Marie. Rány se prý z areálu ozývají pravidelně. „Jsem na ně zvyklá, žiju tady od svých devíti let. Manžel dělal mistra v ládovně, ale za něj se tam nic nestalo,“ řekla.

Na místě zasahovaly dvě profesionální, tři dobrovolné a jedna podniková jednotka hasičů, dva vrtulníky a záchranáři. „Zaměstnanci z okolních budov areál řízeně opustili, ostatní zaměstnanci byli o situaci neprodleně informováni vedením podniku. Tři pracovníci podniku jsou pohřešováni,“ shrnula Stulíková. Kdy by mohlo být případně potvrzeno jejich úmrtí, nechtěla odhadovat. Svoboda připomněl, že se v podobných případech může také čekat na testy DNA.

Obyvatelé se nemusejí obávat

Podle starosty Vlašimi Luďka Jeništy nemusejí mít obyvatelé města obavy. Areál vedení města v poslední době několikrát procházelo a informovalo se na bezpečnostní opatření. „Jsou tam opatření, aby nemohlo dojít k velkým škodám,“ uvedl starosta. Podle něj se už v minulosti několik podobných nehod v podniku stalo, ale provozy se od té doby diametrálně změnily. „Nicméně je to riziko práce, stoprocentně nelze nehodu vyloučit nikdy,“ dodal Jeništa. Podle něj je příčinou neštěstí zřejmě selhání lidského faktoru, ale konkrétní závěry přinese až vyšetřování, které může vést k zavedení dalších opatření.

Sellier&Bellot je jedním z nejvýznamnějších výrobců malorážové munice, kterou vyrábí už od roku 1825. Od roku 2009 je majitelem továrny brazilská společnost CBC - Companhia Brasileira de Cartuchos S.A. (CBC). Každý den opustí továrny Sellier&Bellot dva miliony nábojů. Dvě třetiny produkce končí na civilním trhu, tedy na střelnicích a u myslivců, zbytek munice odebírají ozbrojené složky. Firma má 1400 zaměstnanců.

Výrazně exportní firma dodává zboží do 80 zemí. Čtyřicet procent produkce prodá v Evropě, 30 procent v severní Americe, zbytek na ostatních světových trzích, například v Africe.

Přehled výbuchů munice a výbušnin 2000 - 2015

8. srpna 2001 - Exploze výbušniny smrtelně zranila pracovníka vsetínské zbrojovky Austin Detonator. Ve firmě vybuchl tricinát olova, což je výbušnina do elektrických iniciátorů, používaných v průmyslu při trhacích pracích.

13. ledna 2003 - Výbuch ve zbrojovce Sellier & Bellot ve Vlašimi na Benešovsku zabil jednoho člověka a dalšího zranil. Explozi způsobily zbytky třaskavé rtuti v opuštěném objektu.

13. listopadu 2007 - V Poličských strojírnách vybuchl při likvidaci armádní munice granát. Exploze vážně zranila jednu ženu, další dva pracovníci utrpěli lehčí zranění. Po výbuchu vznikl požár, který zaměstnanci uhasili.

14. prosince 2007 - V areálu bývalých armádních skladů v Novém Městě pod Smrkem - Hajništi, kde firma STV Group likvidovala vyřazenou munici, se ozvaly výbuchy a vypukl požár. Po dvou hodinách se jej podařilo zlikvidovat. Jeden člověk utrpěl popáleniny.

20. dubna 2011 - Výbuch v areálu pardubické firmy Explosia. Exploze zničila dva železobetonové podzemní objekty, další budovy poškodil. V objektu se vyráběl Perunit, což je trhavina dynamitového typu. Exploze usmrtila čtyři lidi, dalších devět se zranilo. Přesnou příčinu neštěstí se nepodařilo určit.

16. října 2014 - V muničním areálu u Vrbětic, části obce Vlachovice na Zlínsku vybuchl sklad s 58 tunami vojenského materiálu včetně munice. Při výbuchu zahynuli dva lidé. V prosinci zde vybuchl další sklad s 98 tunami vojenského materiálu. Oba objekty si pronajímala ostravská firma Imex Group.

9. září 2015 - V areálu Poličských strojíren explodovalo 320 tun bezdýmého střelného prachu v hale o rozměrech přibližně 100 krát 50 metrů. Střecha haly při explozi odletěla více než 50 metrů do lesa. Při následném požáru se lehce popálili dva lidé.

21. září 2015 - V podniku výrobce munice Sellier&Bellot ve Vlašimi na Benešovsku explodoval střelný prach. Na místě je nejméně jeden mrtvý člověk, obětí ale může být více.

Premium

Unikátní test čtyř typů motorů: Elektromobil se nevyplatí, vede klasika

Test 4 ruzných typů motorů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

O elektromobilitě se hodně mluví, ale v běžném provozu se takové auto nevyplatí. Jak je na tom hybrid oproti benzinu a...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Velký test on-board kamer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...