Neděle 23. února 2020svátek má Svatopluk 10 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Dva Češi byli v Řecku odsouzeni za držení drog a nožů. Údajně patřili k dobrovolníkům

Zpráva o možném otevření řecko-makedonské hranice se podle listu Kathimerini... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zpráva o možném otevření řecko-makedonské hranice se podle listu Kathimerini... | foto: AP Photo/Amel EmricČTK

ATÉNY Soud v řeckém městě Kilkis ve čtvrtek odsoudil podmínečně dva české občany k tříměsíčními podmínečnému trestu za nelegální přechovávání drog a zbraní. Informoval o tom v pátek řecký list Ethnos, podle něhož se u Čechů našla marihuana a nože.

List napsal, že šlo o aktivisty pomáhající uprchlíkům v oblasti Idomeni u makedonských hranic. Zástupce českých dobrovolníků v Řecku Jan Zeman ale řekl, že dotyčné osobně nezná a že nemůže ručit za všechny, kdo přijeli do Řecka pomáhat.

Podle řeckého listu oba Čechy policie zadržela a v jejich autě našla marihuanu a dva nože. Po zatčení byli hned předvedeni před prokurátora. Češi jsou mezi asi desítkou cizinců, které za různé činy řečtí policisté zadrželi. Jsou mezi nimi čtyři členové nevládní organizace Intervolve: jde o tři Nory a Britku, kteří byli zatčeni kvůli neregistrovaným vysílačkám, z nichž jedna byla údajně naladěna na policejní frekvenci.

Řecké úřady poukazují na stále častější konflikty, které s nimi mají zahraniční aktivisté pomáhající v zemi uprchlíkům. V oblasti Idomeni u hranice s Makedonií je jedenáct tisíc imigrantů, z nichž mnozí se stále nevzdávají naděje, že se hranice opět otevře a že budou moci pokračovat v cestě dál do Evropy. Několik cizinců bylo zadrženo při násilnostech mezi migranty a makedonskými policisty.

Aktivisté se distancují od účasti na nepokojích

Dobrovolnické organizace v pátek na facebooku zveřejnily prohlášení, v němž se distancují od účasti na nepokojích v táboře v Idomeni. „Není pravda, že rozněcujeme násilí nebo šíříme mylné informace. Šíření takových informací mezi lidmi v tísni je nemorální, dává jim falešnou naději a ještě více ubližuje,“ stojí v prohlášení.

Podle očitých svědků citovaných agenturou APA házeli migranti na makedonské...
Už v polovině března se v Idomeni objevily podobné letáky, z jejichž popudu se...

Také Jan Zeman řekl, že dobrovolníci v eventuálním pomáhání uprchlíkům v cestě přes hranici nevidí smysl. „Pomoc přes hranici není pomoc. Nemají šanci dostat se dál, hranice je zavřená, i kdyby je makedonská policie nezadržela, stejně se dál nedostanou,“ řekl.

K obvinění, která k aktivistům vznáší řecká policie, řekl že na místě je 200 dobrovolníků a on za všechny nemůže ručit. Pokud se zapojují do nepokojů, jsou to prý jedině akce jednotlivců, nikoli organizovaná činnost.

Také česká konzulka Blanka Kováczová je toho názoru, že se dobrovolníci osvědčili v práci s uprchlíky jako „velmi užiteční“. Zdůraznila, že řecká vláda má zájem odvézt lidi od hranice do lepších podmínek, že práce s uprchlíky v Řecku nabývá řád a „úniky“ jsou stále obtížnější. Ani jeden z odsouzených Čechů se na konzulát neobrátil a úřad zatím nedostal vyrozumění o soudním řízení z řecké strany.

Premium

Unikátní test čtyř typů motorů: Elektromobil se nevyplatí, vede klasika

Test 4 ruzných typů motorů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

O elektromobilitě se hodně mluví, ale v běžném provozu se takové auto nevyplatí. Jak je na tom hybrid oproti benzinu a...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Velký test on-board kamer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!