19. ledna 2016 23:56 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Dva čeští ‚vlci z Wall Street‘ z insolvenční kauzy mají luxusní útočiště v New Yorku

Wall Street. (Ilustrační foto.) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Wall Street. (Ilustrační foto.) | foto: Lidové noviny

PRAHA Nerozlučná dvojice. Společně podnikají v systému nepřehledných insolvencí. Oba zmizeli v den, kdy se pro ně policie vypravila. A spolu si také finančník Petr Sisák a proslulý insolvenční správce Ivo Hala koupili „luxusní doupě“ na newyorské Wall Street, kam se v případě nutnosti mohou před vyšetřovateli stáhnout.

Podle dokumentů, které Lidovým novinám poskytlo České centrum pro investigativní žurnalistiku (Investigace.cz), si oba muži před časem pořídili luxusní byty přímo v srdci amerického finančnictví. Jedná se o prostorné nemovitosti přímo ve známé ulici Wall Street, kde sídlí newyorská burza. Byty jsou v jednom z nejvyšších pater výškové budovy s číslem popisným 75. Luxusní projekt ostatně také nese název 75 Wall.

V této lokalitě si dle Jaikumara Ramaswamyho z finančního analytického útvaru amerického ministerstva spravedlnosti, kterého zpovídali novináři z Investigace.cz, lidé nekupují byty k žití, ale jako investici nebo znak společenského postavení. „Někteří lidé tu kupují byty jako zaručeně zhodnocenou investici anebo jako místo, kam se mohou schovat, když se jim doma nedaří,“ dodal Ramaswamy.

Pro českou justici by to mohl být problém ve chvíli, kdy by se Sisák s Halou nyní rozhodli své byty na delší dobu využít. S USA má Česko dohodu o vydávání hledaných osob, ale přece jen americké úřady prověřují oprávněnost stíhání a procedura trvá několik měsíců i let. Petr Sisák se ovšem dušuje, že do republiky co nevidět dorazí a s policií bude spolupracovat.

Dále ve středečních LN najdete:

  • Objevy přináší jen propojená věda

Nejvíce mezinárodních spoluprací ve vědě mají Američané, Němci a Britové, zjistila studie magazínu Nature. Česku patří ve špičkové vědní spolupráci 32. příčka na světě.

  • Nové tarify elektřiny jsou bič na chataře

Frontální útok na chalupáře, domkáře, mladé rodiny a seniory. Tak bude podle varování odborníků vypadat změna platby za regulovanou část ceny elektřiny, která by se měla od roku 2017 odvíjet od velikosti jističe. Naopak domácnosti s dvoutarifem, s elektrickým akumulovaným ohřevem vody a větším odběrem by měly ušetřit.

Pokud skutečně změna začne platit, její důsledky dopadnou především na ty, kdo mají nízkou spotřebu elektřiny, ale poměrně velký jistič. Celkové platby by jim mohly vzrůst až o polovinu.

  • Očkování dokáže předcházet rakovině

Dosavadní preventivní metody dokázaly nádory děložního čípku pouze včas zachytit. Až nyní je možné nádorům předcházet.

Adam  Junek

Autor

Adam Junekadam.junek@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz