13. září 2012 11:35 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Otrávenému muži z Havířova se vrací zrak, už rozeznává světlo a tmu

Ve zlínské nemocnici na jednotce ARO bojují o životy pacientů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ve zlínské nemocnici na jednotce ARO bojují o životy pacientů | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

OSTRAVA Žádný čepovaný alkohol, žádný stánkový prodej. K pobytu na nemocničním lůžku vedla pouze jediná lahev s alkoholem, která se na první pohled nelišila od ostatních v regálu. Jedno jediné napití a cesta člověka, který měl s večerem jistě jiné plány, vedla přímo do havířovské nemocnice. Teď může mluvit o ohromném štěstí.

Na co si dát pozor:

Policie varuje před konzumací alkoholu z jednolitrové láhve Tuzemáku, na níž je jako výrobce uvedena firma AB style z Frýdku-Místku. Lahve s nebezpečným Tuzemákem se mohou vyskytovat hlavně v Havířově. Pokud lidé tento alkohol mají, nechť ho hned odevzdají nejbližšímu oddělení policie.


Muži se totiž pomalu navrací zrak. A příznivý vývoj celého léčení potvrdil i náměstek pro léčebnou péči Jaroslav Lux. "Neviděl nic, nyní rozeznává světlo a tmu. To je pozitivní vývoj," potvrdil. A otrávený v Havířově není sám.

Podobné zlepšení zažívá i pacient, který leží v nemocnici v Opavě. Vše vnímal z počátku velice rozostřeně; jeho okolí existovalo pouze na bázi mlhy a obrysů. "Dnes řekl, že vidí o něco lépe," řekl mluvčí nemocnice Daniel Svoboda. Oba muži však ještě nemají úplně vyhráno. "Během dne se pacient podrobí vyšetření na očním oddělení. Pak budeme vědět více," doplnil.

K TÉMATU:


Oba pacienti vypověděli, že ten večer pili, ale nešlo o stánkový prodej ani čepované pití. Stačila jedna lahev alkoholu z běžné prodejny. V případě opavského pacienta šlo o kolkovanou vodku, zřejmě o půllitrovou láhev Hanácké vodky. Druhý muž, který je v současné době hospitalizovaný v Havířově, pil podle všeho z lahve označené etiketou frýdecko-místecké společnosti AB style.

Pacient z Havířova však zareagoval velmi pohotově a na příjem s sebou donesl láhev samotnou. Ta hned skončila u policie. Později si rozpomněl na to, že na etiketě bylo logo společnosti AB style. Majitel firmy AB style Milan Antoniazi tvrdí, že šlo o padělek. "Opakovaně se stáváme terčem padělatelů," bránil se.

Proč už některým nešlo pomoci:

"Dosud nebylo žádným způsobem prokázáno, že by se výrobce uvedený na etiketě podílel na výrobě či distribuci závadového alkoholu. Proto se zabýváme i případným zneužitím jména," řekla k jeho obhajobě policejní mluvčí.

"Už jsme několikrát podávali trestní oznámení. Naposledy minulý týden v pondělí," dodal Antoniazi s tím, že o výzvě policie týkající se lahve s logem firmy se dozvěděl ve středu večer. "Kontaktovala mě kriminální policie. Podáme trestní oznámení na neznámého pachatele," řekl.

Podle něj na počátku celé metylakoholové aféry stojí pochybení státu a měl by více kontrolovat obchodování s metanolem a denaturovaným lihem. "Tyto obchody by měly být fyzickým osobám zcela zakázané. V Polsku se dá litr metylakoholu koupit za osm korun. Přes hranice se převeze bez potíží, protože se na něj nevztahuje spotřební daň," říká ke kauze. Otrávení muži, kteří teď leží v nemocnicích mohou však díky včasnému zásahu lékařů mluvit o obrovském štěstí.

ČTK, ptaVladěna Ptáčková

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!