10. května 2012 21:26, aktualizováno  21:47 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Podvodníci nabízeli k prodeji karlovarské prameny

Karlovy Vary | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karlovy Vary | foto: karlovy-vary.cz

KARLOVY VARY Karlovarská policie zadržela dva muže, kteří chtěli za 45 milionů korun podvodně prodat pozemky s podzemními vrty s minerální vodou v Karlových Varech. Muži vystupovali jako vlastníci pozemků, které jim ale nepatřily.

Patří jiné společnosti, informovala krajská policejní mluvčí Andrea Kávová. Oba muže podezírají kriminalisté z podvodu, a to dílem ve stádiu pokusu a dílem dokonaného trestného činu a zločinu padělání a pozměňování veřejné listiny. Oba již také byli obviněni. V cele předběžného zadržení čekají na rozhodnutí o uvalení vazby.

ČTĚTE TAKÉ:

Při akci, kterou policisté nazvali Karlštejn podle známého případu z počátku minulého století, u obviněných policie nalezla při domovních prohlídkách i střelné zbraně. Policisté zadrželi muže na parkovišti u nákupního centra v Karlových Varech.

Podvodníci slibovali dobře placený odběr minerálek

"Pozemky a vrty, které podezřelé osoby nikdy nevlastnily, prodávaly občanům Slovenské republiky, kteří si za účelem tohoto obchodu zřídili dvě obchodní společnosti. Poškození obchod zajišťovali úvěrem ze zahraniční banky ve výši 45 milionů korun. Podezřelým osobám poškození předali částku vyšší než šest milionů korun. Před podpisem smluv na částku 45 milionů korun byly ale obě osoby zadrženy krajskými detektivy hospodářské kriminálky," popsala Kávová.

Zadržení muži podle zjištění kriminalistů také připravili falešné smlouvy, ve kterých se známé nápojářské firmy zavazovaly k dennímu odběru 60.000 až 100.000 litrů minerální vody korunní za jednu korunu za litr.

"Těmito podvodnými smlouvami vlastně zadržené osoby vzbudily v poškozených osobách přesvědčení, že jde o lukrativní obchod s rychlou návratností investovaných peněz s výnosností v řádech desítek miliónů korun ročně," uvedla Kávová.

Harry Jelínek a "případ Karlštejn"

Nejznámnějším podvodníkem českých zemí byl Harry Jelínek, který movitému Američanovi ve 30. letech 20. století nabízel ke koupi hrad Karlštejn. Úspěšně od něj dokonce vymámil i zálohu 30 tisíc dolarů. Příběhem Harryho Jelínka byl inspirován také film Velká sázka o malé pivo s Kaiserem a Lábusem v hlavních rolích.

Lidovky.cz, ČTK

NÁZORY: V kolika letech jste si vzali hypotéku?
NÁZORY: V kolika letech jste si vzali hypotéku?

Anonym, nechci aby věděli, děkuji 8) Uvažuji o hypotéce, byt nebo dům. Musím samozřejmě ještě šetřit aby mi ji vůbec dali. Ale radši platit 8tisíc hypotéku než podnájem. Chci se zeptat v kolika letech jste si ji vzali, na co a zda nelitujete. Je mi 26, bezdětná.