Čtvrtek 9. prosince 2021, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Čeští hasiči v Bejrútu prohledávají přístav, za nimi jedou bagry. Při misi se lehce pořezali dva psi kynologů

Český kynologický tým při nasazení v Bejrútu. foto: Reprofoto/Twitter: Hasičský záchranný sbor ČR

Původní zpráva
Praha/Bejrút - Čeští hasiči pokračují v pátrání v troskách bejrútského přístavu, kde v úterý došlo k mohutné explozi. Důležité je dle Martina Kavky, mluvčího pražských hasičů, přístav zprovoznit, aby mohly připlouvat lodě s humanitární pomocí. Protesty práci týmu nenarušují, hasiče chrání na každém kroku armáda. Dva psi z kynologického týmu utrpěli během mise zranění. Naštěstí jejich poranění nebyla příliš vážná a tak mohli po ošetření pokračovat v práci.
  11:26aktualizováno  12:34

Ve čtvrtek zveřejnili hasiči na svém Twitteru informaci o průtazích z libanonské strany, kvůli kterým záchranné práce nabraly zpoždění. „Po dlouhých průtazích ze strany libanonské armády se konečně podařilo domluvit nasazení našeho USAR týmu,“ uvedli na Twitteru.

Členové týmu USAR se chystají k odletu do Bejrútu.
Členové týmu USAR se chystají k odletu do Bejrútu.

„To město postihlo něco, co nikdo nepředpokládal. Všechny operace jsou pod velením armády, která má své úkoly, a do toho jim tam najede spousta zahraničních týmů, které okamžitě požadují nasazení, což vyžaduje další operativu a lidi. Takže to byl takový počáteční zmatek, který ale nastává ve všech podobných situacích. V tuto chvíli ale naopak velitel zásahu Jiří Čmakal chválí vojenské vedení, že našim lidem dodává všechno, co potřebujeme. Požadujeme odvoz náklaďákem, oni nám ho okamžitě přistaví a vozí nás,“ vysvětlil pro server Lidovky.cz mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Domácí protesty prý chod záchranných prací nenarušují. „Armáda trvala na tom, že se nikde nesmíme pohybovat sami, aby to bylo pod jejich kontrolou a mohli nám garantovat bezpečnost,“ sdělil Kavka.

Tyto informace potvrzuje pro server Lidovky.cz i Nicole Studená, tisková mluvčí generálního ředitelství hasičů. „Armáda nás všude vozí. Jsme ubytováni v kamenné budově hned u armádního kempu. Ta oblast je neprodyšně uzavřena, takže se s místními nedostáváme do kontaktu,“ sdělila. „Potřebujeme klid na práci, nesmí to být živelné. Nechcete mít za zády dav, a to jak nespokojených protestujících, tak lidí, co přišli hledat své příbuzné,“ uvedl Kavka.

Nejzásadnější je dle Kavky zprovoznění přístavu. „Mám informace, že prvotním úkolem je zprovoznit přístav, který byl v areálu okolo toho sila nejvíce poškozen, aby mohly připlouvat lodě s humanitární pomocí. Musí se tedy ve velmi krátké době, ale zároveň důkladně, prohledat trosky, jestli se zde stále nenachází nějací lidé.“

„Do těch míst má najet těžká technika, aby zpřístupnila přístav pro velké nákladní lodě s potravinami. Naši lidé to tam procházejí a potvrzují zdejší armádě, že zde pod sutinami již opravdu nikdo není. Hned za nimi pak jedou bagry, které odklízejí cestu. Včera a dnes dopoledne náš tým působí právě poblíž sila, odpoledne se pak bude přesouvat na jiné stanoviště,“ doplňuje mluvčí Studená.

„Je možné, že tam třeba vůbec nikoho nenajdeme. Ale libanonská strana stejně potřebuje mít potvrzeno, že pod troskami již nikdo není, aby mohla zprovoznit komunikace. Je to neméně důležitá práce, ba právě naopak, je to dost klíčové,“ dodal Kavka.

Dle Kavky sehrála zdejší česká ambasáda nepostradatelnou roli. „Jsem u hasičů 27 let a vím, jak dlouho trvají procedury. Řekl bych, že naše nasazení v této konkrétní misi je rekordní, co se českých poměrů týče. Navíc naše ambasáda v Libanonu nám zajišťuje prvotřídní zázemí, dovoluji si říct, že takové týmy z ostatních zemí nemají. Vždycky, když jedete na nějakou zahraniční misi, tak vyplují na povrch obavy, zda tam budeme v bezpečí, zda bude kde spát, zda budeme na správném místě. To vše nám bylo zajištěno, takže teď se naši kluci mohou plně soustředit na svou práci,“ uvedl.

A jak se daří psům? „Kynologové zatím nezaznamenali žádné přehřátí. Pes musí být dobře hydratovaný a mít odpočinek. Jediné, k čemu došlo je, že včera si dva psi pořezali tlapky. Jeden přední, druhý zadní, ale byly to jen malé řezné rány, které se ošetřily na místě a psi mohli pokračovat v práci,“ uvedla Studená.

„Minulý rok trénoval USAR tým na Sicílii, kde byly mnohem větší teploty, třeba 36 stupňů a na sluníčku až přes 40, zde je zatím zhruba 32 stupňů Celsia. Musíte pro ty psy najít stín, mnohem více se o ně starat. Je dobře, že jich tam je pět, takže se mohou střídat,“ zakončil Kavka.

Autor:

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Mohlo by vás zajímat