25. června 2012 15:28 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Dva radní Prahy 10 odstoupili. Svěřili miliony Key Investment

Bývalý starosta Prahy 10 Vladimír Lipovský. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý starosta Prahy 10 Vladimír Lipovský. | foto: ČTK

PRAHA Místostarosta Prahy 10 Vladislav Lipovský (ODS) a radní Antonín Weinert (ČSSD) s okamžitou platností rezignovali na své funkce v čele městské části. Důvodem je kauza spojená se společností Key Investments, která podle radnice městskou část podvedla při správě jejího portfolia cenných papírů a Prahu 10 tak připravila o několik desítek milionů korun.

Radní se vzdali svých funkcí na jednání zastupitelů Prahy 10, kteří jejich rezignace jednomyslně přijali. "I přestože jsem se v celém případu nedopustil z profesního, právního i lidského hlediska žádného pochybení, navzdory českým zvyklostem jsem se rozhodl nepokračovat ve funkci člena rady v tomto volebním období," uvedl Lipovský, který v minulém volebním období, kdy radnice kontrakt s Key Investments uzavřela, působil ve funkci starosty.

Obdobná slova zvolil i jeho kolega Antonín Weinert, který dodal, že v době uzavření smlouvy nic nenasvědčovalo tomu, že by radnici měla vzniknout nějaká škoda.

ČTĚTE TAKÉ:

V radě Lipovského a Weinerta nahradí zastupitelka Ivana Cabrnochová (Strana Zelených), která bude mít na starosti územní rozvoj a cyklostezky a Petr Vozobule (Desítka pro domácí), v jehož gesci budou sportovní aktivity.

Investiční společnost Key Investments spravovala městské části portfolio s cennými papíry v celkové hodnotě 219 milionů korun. Kromě Prahy 10 pověřila Key Investments obchodováním s cennými papíry také Praha 6 a Praha 13.

Z milionů zbyly jen tisíce

Dohromady firmě všechny tři radnice svěřily asi 600 milionů korun. V loňském roce ale firma přišla o licenci obchodníka s cennými papíry a změnila předmět podnikání. Radnice proto žádaly své investice zpět.

Praha 10 zatím dostala jen zhruba 200.000 korun. Obligace, které z portfolia zbyly, v současné době pro Prahu 10 spravuje ČSOB. Podle znaleckých posudků, které si radnice nechala vypracovat, firma ale tržní hodnotu portfolia nadhodnocovala. "Podle Key Investments hodnota cenných papírů dosahovala až 217 milionů korun. Nyní vypracované posudky přitom hodnotu tehdejšího portfolia oceňují reálně o 100 až 150 milionů korun méně," uvedl mluvčí Prahy 10 Jan Charvát.

Key Investments ale pochybení při řízení portfolia v letech 2009 až 2010 odmítá. "Radnice s námi podepsala smlouvu s určitými obchodními podmínkami. Souhlasila tím se zvolenou metodikou zhodnocování portfolia. My jsme podle této metodiky postupovali... Jakákoliv zmínka o záměrném nadhodnocování je směšná," řekl před časem ředitel společnosti Daniel Brzkovský.

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
INŽENÝR TESTOVÁNÍ ELEKTRONIKY S AJ

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj, Pardubický kraj
nabízený plat: 27 000 - 35 000 Kč