Neděle 5. února 2023, svátek má Dobromila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dva roky vězení v arktickém ledu

Česko

Výprava kolem světa není první vědeckou expedicí lodi Tara. Škuner si před dvaceti lety pořídil francouzský výzkumník Jean-Louis Etienne, později patřila Siru Peteru Blakeovi. Prozkoumala už vody u pobřeží Grónska, Antarktidy, Patagonie a Jižní Georgie.

Největší dobrodružství jí ale připravil nový majitel Etienne Bourgois, výkonný ředitel francouzské módní agentury agnés b., která cestu spolufinancovala. V rámci evropského projektu Damocles se loď v roce 2006 nechala uzavřít do ledového příkrovu Arktického oceánu, podobně jako to v letech 1893 až 1896 provedl norský výzkumník Fridtjof Nansen s lodí Fram. Podobně jako Fram měla i Tara pod vedením kapitána Hervé Bourmauda driftovat spolu s mořskými krami ze Sibiře na Špicberky. Cesta měla trvat 800 dní, ale z ledového sevření se uvolnila už po 507 dnech.

Tato skutečnost spolu s měřeními, která vědci na lodi během výpravy prováděli, přispěly ke zjištění, že arktické ledy tají rychleji, než se odborníci dosud domnívali. Zatímco dřív experti předpokládali, že Severní ledový oceán bude během léta úplně bez ledu za 40 až 70 let, nyní očekávají, že k tomu dojde už za 10 až 15 let.

Podrobné výsledky projektu Damocles chtějí vědci zveřejnit během prosincové konference o klimatických změnách v Kodani.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!