Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Dva viry za jednu cenu

Česko

Nobelovy ceny 2008: za fyziologii a medicínu oceněn Němec a dva Francouzi

Objev HIV a viru způsobujícího většinu případů rakoviny děložního čípku byly odměněny Nobelovou cenou za medicínu pro rok 2008.

Dva nesouvisející výzkumy včera spojilo rozhodnutí výboru pro udělování Nobelovy ceny za fyziologii a medicínu udělit letošní ocenění vědcům, kteří přispěli ke zlepšení zdraví obyvatel celého světa. Ani jeden z oceněných však neobjevil lék na problémy světa, ale „jenom“ odhalil jejich příčiny.

Německý vědec Harald zur Hausen získal polovinu ceny za svůj objev faktu, že rakovinu děložního čípku způsobují lidské papilomaviry. Francouzi a kolegové z jediného týmu Francoise Barréová-Sinoussiová a Luc Montagnier si rozdělili druhou polovinu díky tomu, že se jim v laboratoři podařilo izolovat virus HIV.

HIV na bedrech prezidentů Když vědci v roce 1981 rozpoznali a o rok později pojmenovali nemoc AIDS, v laboratořích už se hledala její příčina. „Byl to výzkum na hranici tehdejších možností, technicky nesmírně náročný,“ přibližuje Jan Konvalinka z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR. Nemohlo ho také provádět mnoho laboratoří. Výzkum podobných patogenů probíhá s takovou úrovní ochrany, jaká v ČR chybí.

I přes obtíže se ale nad původcem AIDS brzy rozhořel tvrdý konkurenční boj. Tým z Pasteurova ústavu v Paříži s laureáty letošní Nobelovy ceny v roce 1983 zveřejnil práci popisující izolaci nového viru z tkáně pacientů s AIDS a dal mu název LAV. Brzy po nich podobný objev ohlásily dokonce dva další týmy a začal spor o primát. Nešlo v něm jen o vědecké zásluhy, ale i velké peníze. Prostředky nepřinese sice objev samotného viru, ale tělem vyráběných protilátek proti viru. „Jejich izolace je po izolaci viru relativně nenáročná,“ vysvětluje Jan Konvalinka, „a přitom protilátky tvoří základ testu na přítomnost daného viru“. Protože testování proti viru HIV je velmi rozšířené a často povinné, odbyt je zaručen.

Především domovské ústavy obou týmů se tak případného patentu nechtěly vzdát. Nakonec se spor kolem viru HIV dostal až na pořadí mezistátních jednání na nejvyšší úrovni a vyřešil ho kompromis dojednaný prezidenty Mitterandem a Reaganem. Zásluhy za objev byly rozděleny napůl mezi francouzský tým a americkou skupinu Roberta Galla z USA.

O několik let později provedená nezávislá analýza nakonec přiřkla vítězství Francii. Zjistilo se, že Gallovy vzorky byly kontaminovány virem ze vzorků, které v rámci vzájemného ověření výsledků poslala francouzská skupina. Podle toho také rozhodl výbor Nobelovy ceny. Šlechtic mezi virology Zatímco francouzští objevitelé viru HIV pracovali v čele velmi soutěživého pelotonu, výkon Haralda zur Hausena byl se dal spíše přirovnat k osamělému přespolnímu běhu. Tento potomek starého šlechtického rodu dlouho pracoval na hypotéze, která byla v protikladu k vědecké ortodoxii. Od 60. let převládal v odborných kruzích názor, že za druhou nejčastější rakovinou - děložního čípku - stojí jedna skupina herpes virů, které jsou známé jako původci oparů. Tuto hypotézu nakonec potopily až výzkumy na začátku 80. let, mezi nimiž přední místo zaujímá sledování vzorku žen z ČSSR. To vedl zur Hausenův přítel profesor Vladimír Vonka.

Harald zur Hausen ale v té době soustavně pracoval na hypotéze, že původcem rakoviny je stejný jako u bradavic: lidské papilomaviry. Začátkem 80. let zur Hausen tyto viry izoloval z tkáně děložního čípku napadeného rakovinou.

Jen to ovšem nestačilo: virus nese většina žen, ale rakovinu vyvolá jen u některých. A tak ještě několik let trvalo, než se podařilo prokázat, že papilomaviry se jen „nesvezly“, ale nádor způsobily.

Objev vedl k revoluci v boji proti této nemoci, která ročně na světě zabije 300 tisíc pacientek (v ČR asi 400): k vývoji vakcíny proti viru dostupné od roku 2006.

***

Německo-francouzská osa

Letošní Nobelova cena za medicínu je netypická nejen v tom, že oceňuje dva různé projekty, ale také že jejími nositeli jsou výhradně Evropané. Nadvláda USA v posledních letech byla nejen v tomto oboru drtivá. O jeden z oceněných objevů - odhalení viru HIV - se také zámořští vědci dlouho s evropskými kolegy přetahovali. A ti klíčový přínos amerického výzkumu nezpochybňují.

HIV - virus lidské imunitní nedostatečnosti se množí v lidských buňkách, když svou jednovláknou RNA přepíše do podoby dvojité šroubovice DNA, která se zapojí do genomu buňky.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!