Pátek 14. srpna 2020svátek má Alan 28 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Metanol má už 21 obětí. Žena zemřela v ostravské nemocnici

Strašák alkohol. Restauratéři zaznamenali v posledních dnech až o polovinu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Strašák alkohol. Restauratéři zaznamenali v posledních dnech až o polovinu... | foto: Reuters

OSTRAVA Žena, která se v Českém Těšíně otrávila metanolem, zemřela ve Fakultní nemocnici Ostrava. Jde o 21. oběť jedovatého alkoholu v Česku.

Žena ležela od pátku v kritickém stavu v Nemocnici Podlesí v Třinci, v neděli večer byla po dohodě s rodinou převezena do Ostravy a ještě téhož dne zemřela.

ČTĚTE TAKÉ:

"Manžel ženy leží v druhé třinecké nemocnici. Jeho stav se zlepšuje a hladina metanolu v krvi se pomalu snižuje," řekl primář ARO Nemocnice Třinec Marian Bárta, podle nějž muž nebude mít žádné trvalé následky. Nemocnice přijala v pátek i mužovu tchyni, která s manželským párem popíjela alkohol, její zdravotní stav byl ze všech tří od počátku nejlepší.

Společně ve čtvrtek večer a v noci vypili neokolkovanou litrovou láhev tuzemáku. Zatímco však muž s tchyní ještě pokračovali a pili kvalitní alkohol, žena už nic dalšího nepila. "Manžel si v pátek myslel, že vyspává, a až do odpoledne ji nebudil. Když k ní přijela sanitka, žena už byla v bezvědomí a dusila se," řekl Bárta.

Zabral norský lék

Druhým dvěma účastníkům oslavy tak došlo, že byli otráveni. "Pokračovali i v pátek v pití, ale pili už kvalitní alkohol. To mužovi zachránilo život. V krvi měl tři promile metylalkoholu, ale vzhledem k tomu, že si neustále udržoval hladinku etanolu, k přeměně metanolu na kyselinu mravenčí nedošlo," řekl Bárta.

Pacient dostával norský lék fomepizol. "Lék určitě zabral. Pro zdravotnický personál je jeho podávání jednodušší a pohodlnější. Je to velká výhoda, ale ta cena je astronomická, takže se nedivím, že se rozděluje podle klinického stavu pacientů a dostávají ho nejtěžší případy," řekl primář. Fomepizol už u pacienta nahradili etylalkoholem.

Muž z Přerova zemřel také na otravu metanolem

V neděli také zemřel v přerovské nemocnici třiašedesátiletý muž z Kojetína, který byl nalezen v pátek v bezvědomí na nádraží v Přerově.

"Metylalkoholu měl v krvi pouze zbytkové množství, protože ho městská policie nalezla poměrně pozdě, ale průběh otravy byl totožný jako u ostatních pacientů hospitalizovaných kvůli metanolu," řekla serveru Lidovky.cz mluvčí přerovské nemocnice Hana Szotkowská.

Policie informovala o tom, že muž se upil neotráveným alkoholem. V krvi měl po převezení do nemocnice jeden a půl promile etylalkoholu, na které by ale podle Szotkowské nezemřel. "Příčinu smrti ještě defitivně potvrdí soudní pitva, ale myslím, že otravu metanolem potvrdí," dodala.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...