Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Dvacet let na svobodě

Česko

JAR si připomíná výročí propuštění bývalého prezidenta Nelsona Mandely z vězení, kde strávil 27 let

PAARL/PRAHA Celý svět ho obdivuje, on se ale ve svých jedenadevadesáti letech na veřejnosti již příliš neukazuje. Bojovník za spravedlnost a rovnost „bílých a černých“, který se později stal prvním jihoafrickým černošským prezidentem, teď prý žije jako každý jiný důchodce. Denně ale přečte až čtvery noviny, jen aby věděl, co je nového ve světě.

Ve čtvrtek uplynulo přesně dvacet let od chvíle, kdy Nelson Mandela opustil prostory věznice Victor Verster Prison, a mohl se tak nadýchat „čerstvého vzduchu“. Oslavy probíhaly po celé zemi. Na slavnost, která se odehrála přímo na místě bývalé věznice, přišli také politikovi bývalí spolupracovníci, kteří byli také u jeho pochodu na oslavy svobody v roce 1990.

Sám Mandela se ceremoniálu napodobujícího „pochod svobody“ nezúčastnil, slavil totiž už minulý týden ve společnosti svých nejbližších, kde nechyběla jeho bývalá manželka Winnie Madikizelaová Mandelová, dcera Zindzi či bachař Christ Brand, se kterým se seznámil během svého věznění na ostrově Robben. Přislíbil však účast alespoň na večerním slavnostním proslovu v parlamentu, který pronesl současný prezident Jihoafrické republiky Jacob Zuma.

Mandela se o politické dění zajímal již během studií na právnické fakultě. Se svým přítelem Oliverem Tambem si později otevřeli advokátní kancelář. Společně také zakládali „Ligu mladých“ v rámci Afrického Národního Kongresu (ANK) a vedli kampaně proti zákonům podporujícím rasovou segregaci. Jejich protivládní aktivity byly zpočátku nenásilné, myšlenku ozbrojeného odboje ale nakonec přijali, když vláda v roce 1960 zakázala veškeré skupiny bojující proti apartheidu a byl zastřelen jeden z demonstrantů. Za roky v odboji byl několikrát zatčen a souzen, až v roce 1964 byl usvědčen z přípravy ozbrojeného převratu státu a odsouzen na doživotí.

Kampaně ANK za osvobození nakonec dosáhly propuštění stárnoucího Mandely na příkaz samotného prezidenta Frederika Willema de Klerka. Bylo to právě jeho propuštění, které spustilo proces proměny státu na demokratickou zemi. Dodnes jsou tomuto nositeli Nobelovy ceny připisovány zásluhy především za to, že jako nová hlava státu zastavil touhu po pomstě vůči minulému režimu, a nastavil tak mírumilovný směr vlády své země.

***

91 let Mandely Nelson Mandela se narodil v roce 1918 jako syn náčelníka kmene Thembu. Jako člen Afrického Národního Kongresu byl roku 1956 poprvé obviněn z vlastizrady. V roce 1964 byl obviněn znovu, byl ale již odsouzen na doživotí. Roku 1990 byl propuštěn a rok poté získal Nobelovu cenu míru. V roce 1994 byl zvolen prvním černošským prezidentem země. Roku 2001 mu byla zjištěna rakovina prostaty. Poté se stáhl z veřejného života, ale nadále se věnuje boji za lidská práva.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!