Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dvacet lidí z ústavu pro totalitu protestovalo proti Pernesovi

Česko

  15:59
PRAHA - Zhruba dvacítka zaměstnanců Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) se sešla před jeho budovou, aby zde vyjádřila nesouhlas se jmenováním nového ředitele Jiřího Pernese.

Lidé z Ústavu pro studium totalitních režimů protestovali proti jmenování Jiřího Pernese novým ředitelem. foto: ČTK

Historika Pernese rada ústavu zvolila šéfem instituce 17. února, poté se ukázalo, že za komunismu studoval Večerní univerzitu marxismu-leninismu (VUML). Pernes tuto informaci bagatelizuje.

Radní o Pernesovi kvůli nové skutečnosti minulý týden znovu jednali, většinou se ale usnesli, že jeho volba zůstává platná.

Jiří Pernes

"Nesouhlasíme s tím, že má být pan Jiří Pernes jmenován ředitelem ÚSTR, protože se domníváme, že jeho odborná činnost, jeho vystupování v současné době v médiích neodpovídá profilu člověku, který by měl tento post zastávat," řekla jedna z aktivistek Iniciativy neUSTRčených Neela Winkelmannová-Heyrovská.

Přítomní zaměstnanci v prohlášení uvedli, že studium na VUML považují za velmi znepokojující. Zároveň jim vadí, že nový ředitel při výběrovém řízení školu zamlčel. Současně prohlásili, že Pernes na jedné straně přichází s koncepcí "depolitizace ústavu", a na druhé straně se angažoval v historické komisi ČSSD. Označili to za účelové, rozporuplné a nebezpečné.

Lidé z Ústavu pro studium totalitních režimů protestovali proti jmenování Jiřího Pernese novým ředitelem.

Akci přítomní pojali částečně jako recesi. Nazvali ji "happeningový návrh na řešení vstupní dopravně-společenské situace", jak uvedli v pozvánce chartista Kamil Miroslav Černý, Winkelmannová-Heyrovská a Mirek Vodrážka.

Před budovou rozvinuli dva transparenty a přinesli dvě značky, které signalizovaly zákaz "politickým prostitutům". Uvedli, že tím připomněli Pernesova slova o tom, že každý musel za komunismu "nějakým způsobem prostituovat".

Vodrážka řekl, že vedle Pernese chtěli upozornit také na to, že "ve společnosti existuje stále silná ideologicky motivovaná snaha různých skupin a jednotlivců 'ustrkovat' historii a dějiny".

Lidé z Ústavu pro studium totalitních režimů protestovali proti jmenování Jiřího Pernese novým ředitelem.

Winkelmannová-Heyrovská uvedla, že dosluhující ředitel Pavel Žáček je pro ni přijatelnější. "Bezesporu pan Žáček má větší kvalifikaci a větší podle mě i předpoklady odborné a profesní," podotkla.

Odbory ústavu médiím na místě rozdaly usnesení, podle něhož rozhodnutí rady zvolit šéfem ústavu Pernese respektují.

Pernes, který se ujme funkce 1. dubna, v rozhovoru pro Českou televizi uvedl, že Žáčkovi nabídne, aby v ústavu na jiné pozici pokračoval. Má pro něj připraveny přinejmenším dvě pracovní nabídky.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...

Mohlo by vás zajímat