Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Dvacet lidí z ústavu pro totalitu protestovalo proti Pernesovi

Česko

  15:59
PRAHA - Zhruba dvacítka zaměstnanců Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) se sešla před jeho budovou, aby zde vyjádřila nesouhlas se jmenováním nového ředitele Jiřího Pernese.

Lidé z Ústavu pro studium totalitních režimů protestovali proti jmenování Jiřího Pernese novým ředitelem. foto: ČTK

Historika Pernese rada ústavu zvolila šéfem instituce 17. února, poté se ukázalo, že za komunismu studoval Večerní univerzitu marxismu-leninismu (VUML). Pernes tuto informaci bagatelizuje.

Radní o Pernesovi kvůli nové skutečnosti minulý týden znovu jednali, většinou se ale usnesli, že jeho volba zůstává platná.

Jiří Pernes

"Nesouhlasíme s tím, že má být pan Jiří Pernes jmenován ředitelem ÚSTR, protože se domníváme, že jeho odborná činnost, jeho vystupování v současné době v médiích neodpovídá profilu člověku, který by měl tento post zastávat," řekla jedna z aktivistek Iniciativy neUSTRčených Neela Winkelmannová-Heyrovská.

Přítomní zaměstnanci v prohlášení uvedli, že studium na VUML považují za velmi znepokojující. Zároveň jim vadí, že nový ředitel při výběrovém řízení školu zamlčel. Současně prohlásili, že Pernes na jedné straně přichází s koncepcí "depolitizace ústavu", a na druhé straně se angažoval v historické komisi ČSSD. Označili to za účelové, rozporuplné a nebezpečné.

Lidé z Ústavu pro studium totalitních režimů protestovali proti jmenování Jiřího Pernese novým ředitelem.

Akci přítomní pojali částečně jako recesi. Nazvali ji "happeningový návrh na řešení vstupní dopravně-společenské situace", jak uvedli v pozvánce chartista Kamil Miroslav Černý, Winkelmannová-Heyrovská a Mirek Vodrážka.

Před budovou rozvinuli dva transparenty a přinesli dvě značky, které signalizovaly zákaz "politickým prostitutům". Uvedli, že tím připomněli Pernesova slova o tom, že každý musel za komunismu "nějakým způsobem prostituovat".

Vodrážka řekl, že vedle Pernese chtěli upozornit také na to, že "ve společnosti existuje stále silná ideologicky motivovaná snaha různých skupin a jednotlivců 'ustrkovat' historii a dějiny".

Lidé z Ústavu pro studium totalitních režimů protestovali proti jmenování Jiřího Pernese novým ředitelem.

Winkelmannová-Heyrovská uvedla, že dosluhující ředitel Pavel Žáček je pro ni přijatelnější. "Bezesporu pan Žáček má větší kvalifikaci a větší podle mě i předpoklady odborné a profesní," podotkla.

Odbory ústavu médiím na místě rozdaly usnesení, podle něhož rozhodnutí rady zvolit šéfem ústavu Pernese respektují.

Pernes, který se ujme funkce 1. dubna, v rozhovoru pro Českou televizi uvedl, že Žáčkovi nabídne, aby v ústavu na jiné pozici pokračoval. Má pro něj připraveny přinejmenším dvě pracovní nabídky.

Autor: