7. ledna 2011 10:18, aktualizováno  13:55 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Dvacítka rychlostudentů z plzeňských práv přijde o magisterský diplom

Rektor ZČU Josef Průša na tiskové konferenci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rektor ZČU Josef Průša na tiskové konferenci. | foto: ČTK

PLZEŇ Vedení Západočeské univerzity v Plzni zruší diplom zhruba 20 držitelům magisterského titulu. První tři rozhodnutí odešle dnes, zbylé nejdéle do konce února.

Univerzita zahájila správní řízení o zrušení magisterského diplomu se 41 lidmi. Novinářům to řekl náměstek ministra spravedlnosti František Korbel, který jako zaměstnanec plzeňských práv připravuje pro rektora Josefa Průšu podklady pro správní řízení. K jakýmkoli jménům se univerzita odmítla vyjádřit.

Pokud jsou lidé, kterým bude zrušen magisterský titul, současně držiteli titulu doktor práv, tedy JUDr., automaticky přijdou i o něj. Podle rektora není proti rozhodnutí univerzity možné odvolání, lidé se mohou bránit pouze žalobou u soudu.

"Odhadujeme se, že půjde o 20 studentů. Důvodem pro zrušení diplomu je kumulace více vad a fakt, že pochybení mělo vždy vážný dopad na obsah studia a šlo tedy o vážné a věcné pochybení," dodal. Podle Korbela je rušení diplomů jediným možným právním řešením. Nebudeme odejímat vysokoškolské tituly, neboť je absolvent nikdy nezískal, dodal.

Rok 2010 v obrazech


"Diplomy protiprávně osvědčovaly nabytí titulu, který nikdy nabyt nebyl," řekl Korbel. Jména nemohou být podle něj zveřejněna kvůli zákonu o ochraně osobních údajů. Univerzita ale zveřejní všechna anonymizovaná rozhodnutí o zrušení diplomu včetně čísla diplomu, takže veřejnost může tyto údaje vyhledat, aby někdo nemohl být uveden v omyl, dodal.

Hříšníci mohou studovat dál
Univerzita vytýká nestandardním magistrům pět typů vad. Jde zejména o nedostatečně dlouhou dobu studia a některé chybějící zkoušky. Některá přijímací řízení byla zmanipulována, pochybení našla kontrola i při závěrečných zkouškách. V některých případech nebyly dohledány diplomové práce anebo se zjistilo, že nikdy neexistovaly.

"Pokud budou chtít lidé, kterým bude zrušen diplom, dále studovat, mohou pokračovat ve studiu, ale bude záležet na konkrétním případu," řekl děkan plzeňských práv Květoslav Růžička.

O titul přijde i 12 'judrů'
Titul JUDr. je podle Korbela přímo závislý na předchozím titulu magistr. Tam, kde bude zrušen titul magistr, bude automaticky odebrán i titul JUDr., dodal. K řešení problematických titulů přistoupí škola po ukončení fáze magisterského studia. "U judrů bylo zahájeno řízení pro 12 podezření, ale toto číslo může být ještě navýšeno, protože probíhá expertní počítačová analýza na protiplagiátorském programu v Brně," dodal Korbel.

U držitelů titulů čtyř titulů Ph.D. dokončuje univerzita řízení o dokazování, u pěti z nich zastavila správní řízení, protože doložili své dizertační práce a publikační činnost," uvedl Korbel.

Pravděpodobné zrušení diplomu se bude týkat pouze jednoho bakaláře, rozhodnutí o zrušení diplomu odešle škola v nejbližších dnech. Korbel pro už dříve potvrdil jméno bývalého šéfa městských strážníků v Plzni Luďka Hosmana, který svou bakalářskou práci opsal. Hosman zůstane jediným potrestaným bakalářem fakulty, u dalších sedmi prověřovaných bylo podle Korbela správní řízení zastaveno.

Na aféru s opsanými pracemi a takzvanými rychlostudenty na právech v Plzni upozornily Lidové noviny předloni v září. Od té doby se čekalo na konkrétní počet absolventů, jimž univerzita odebere titul.

Zpráva Západočeské univerzity v Plzni ke zrušení protiprávně vydaných magisterských diplomů

ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Belmondo Mých tisíc životů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...