20. března 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zemanův večírek se šansoniérkou Mathieuovou stál téměř milion a čtvrt. Dvakrát více než loni

Prezident Miloš Zeman hovoří na Pražském hradě před koncertem pořádaném k... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman hovoří na Pražském hradě před koncertem pořádaném k... | foto: ČTK

PRAHA Občerstvení pro zhruba tisícovku hostů, ubytování účinkujících či autobusová doprava. Výčet z položek, jejichž úhradu si vyžádal koncert při příležitosti šestého výročí Miloše Zemana ve funkci prezidenta. Správa Pražského hradu, která akci organizovala, za ni zaplatila bezmála jeden a čtvrt milionu korun, více než dvojnásobek toho co loni.

Pravidelný večírek na oslavu završení dalšího roku v pozici hlavy státu pořádá Zeman každoročně od svého prvního zvolení. Letos se v prostorách Španělského sálu uskutečnil v neděli 10. března.

Podle hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka se jej zúčastnilo přibližně tisíc hostů. Nechyběli například premiér Andrej Babiš (ANO) s manželkou Monikou, někdejší policejní prezident Tomáš Tuhý, šéf Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička či herec Luděk Sobota. Těm na pódiu zazpívala Mireille Mathieuová, jedna z posledních žijících reprezentantek slavného francouzského šansonu.

Server Lidovky.cz na základě zákona o svobodném přístupu k informacím zjistil, že uspořádání této slavnosti vyšlo na necelých 1 214 000 korun. Nejnákladnější položku představovalo technické zabezpečení koncertu, tedy jeho osvětlení, ozvučení a zajištění přenosu, které se vyšplhalo na 662 tisíc korun. Něco málo přes 456 tisíc stálo občerstvení a nápoje pro zvané a umělce.

Hrad mimo jiné financoval také ubytování vystupujících (35 tisíc), externí dopravu autobusem (12 tisíc), výrobu pozvánek (skoro 47 tisíc) a kustodní dozor (necelé dva tisíce). Celková suma navíc ještě nezahrnuje poplatek Ochrannému svazu autorskému, jenž bude podle Hradu znám až později. Obvykle se pohybuje v řádu několika tisíc korun.

Koncert při příležitosti šestého výročí Miloše Zemana ve funkci vyšel na téměř...

Odpověď Správy Pražského hradu. Koncert při příležitosti šestého výročí Miloše Zemana ve funkci vyšel na téměř jeden a čtvrt milionu korun.

„Pořádání výše specifikovaného koncertu je zahrnuto v rozpočtu Správy Pražského hradu, mezi jejíž úkoly patří mimo jiné pořádání a organizování kulturní činnosti v areálu Pražského hradu,“ odůvodnil serveru Lidovky.cz Ivo Velíšek, šéf organizace.

Oproti minulému roku bylo uspořádání tohoto setkání finančně dvakrát náročnější. Loni vyšlo na 534 tisíc korun. „Zvýšení je způsobeno náklady na hudebníky a techniku,“ řekl serveru Lidovky.cz prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Uznávaná šansoniérka Mathieuová, která do Prahy zavítala v rámci evropského turné Made in France, podle něj vystoupila bez nároku na honorář.

Mireille Mathieu

Francouzská šansoniérka Mireille Mathieuová.

Výdaje spojené s konáním březnového koncertu Hrad v minulosti tajil, za což byl hojně kritizován. Předloni, kdy se akce konala pod názvem „Můj čtvrtý rok s vámi“, šlo o necelých 509 tisíc korun. V roce 2016 stálo setkání 485 tisíc korun. 

Prezident Miloš Zeman na Pražském hradě před koncertem pořádaném k šestému...

Prezident Miloš Zeman na Pražském hradě před koncertem pořádaném k šestému výročí jeho prezidentské inaugurace.

Prezident Miloš Zeman měl na úvod večírku krátký projev, v němž se však nevěnoval politickým tématům. Naopak popřál ženě hradního kancléře Vratislava Mynáře, jež událost moderovala, aby se jí narodilo zdravé dítě.

Robert Sattler

Autor

Robert Sattlerrobert.sattler@lidovky.czČlánky

TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery
TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery

Knížka, deka, čaj... zní to jako klišé, ale pořád jde o jednu z nejlepších trojic, se kterými můžete strávit podzimní večer.